avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 666 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Imprumut firma
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Imprumut firma

Buna ziua,asociatii imprumuta firma din anul 2006, imprumuta doar cand este nevoie, pana in prezent 196000 lei.Cand au imprumutat firma am facut chitanta si am trecut in ct 4551.As avea o intrebare legat de imprumut, la fiecare imprumut trebuie contract de imprumut?
Multumesc, sa aveti o zi buna.
Cel mai recent răspuns: Iulian MANEA , Contabil 00:26, 23 Aprilie 2011
Faceti un contract de creditare pe termen nelimitat intre firma si asociati:D
Faceti o disp. de incasare cind se aduce aport in firma,..
Contract si chitanta pentru fiecare imprumut, altfel puteti avea surprize la control.
Imi spuneti va rog unde as putea citi despre imprumut, pt ca am auzit n variante.
De ce se face contract pe termen nelimitat sau de ce se face contract la fiecare imprumut?
Multumesc
Puteti consulta Codul Civil / Codul Comercial pentru mai multe informatii.
In contract trebuie sa specificati cand vor fi restituiti banii; si in contractul pe termen nelimitat nu prea vad cum puteti completa asta.
Referitor la chitanta vs. dispozitie de incasare, este un moft al celor ce vin in controale; la imprumuturi au pretentie sa se faca chitanta.
luciapap a scris:

Buna ziua,asociatii imprumuta firma din anul 2006, imprumuta doar cand este nevoie, pana in prezent 196000 lei.Cand au imprumutat firma am facut chitanta si am trecut in ct 4551.As avea o intrebare legat de imprumut, la fiecare imprumut trebuie contract de imprumut?
Multumesc, sa aveti o zi buna.


sumele alea din 2006, 2007, poate 2008, posibil sa fie si "prescrise"...
au fost cazuri cand astfel de sume, "organele" le-au reconsiderat "venituri" ale societatii, cu consecintele fiscale aferente...
fiind sume mari, mergeti la un notar sa va limpezeasca problema cu imprumuturile (mai ales alea vechi), ca s-ar putea ca (parte din) banii imprumutati sa-i "inghita" firma si fiscul sub forma de impozite.
Ultima modificare: Vineri, 15 Aprilie 2011
ContSters123067, utilizator

Alte discuții în legătură

Chitanta sau dispozitie de incasare. niko 94 niko 94 Pt creditare societate de catre asociati se elibereaza chitanta sau dispozitie de plata? (vezi toată discuția)
Contract creditare societate frezii frezii Buna ziua,va rog sa-mi spuneti,contractul de creditare,pentru ca asociatii sa poata imprumuta firma cu bani,se face la fiecare dispozitie de incasare,la ... (vezi toată discuția)
Dobanda contract imprumut asociat dana_2011 dana_2011 Buna ziua! Am o intrebare!Am imprumutat societatea in calitate de asociat unic , am facut contract de imprumut dar nu stiu daca este obligatorie dobanda.Ma ... (vezi toată discuția)