Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA cum se calculeaza TVA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

cum se calculeaza TVA

Daca o firma este pe pierdere TVA 4426 si TVA 4427 trebuie sa aiba sold?
Nu are nicio legatura profitul/pierderea cu TVA-ul.
Teoretic, daca firma este pe pierdere 4426 ar trebui sa fie mai mare (daca achizitiile se fac de la platitori de TVA), deci are sold.
Dragos Negoitescu a scris:

Nu are nicio legatura profitul/pierderea cu TVA-ul.
Teoretic, daca firma este pe pierdere 4426 ar trebui sa fie mai mare (daca achizitiile se fac de la platitori de TVA), deci are sold.

Poate ati vrut sa spuneti ca rulajul lui 4426 este mai mare decit rulajul lui 4427, in cazul teoretic prezentat.

4426 si 4427 nu trebuie sa aiba sold. 4423 si 4424 au sold si reflecta tva-ul de plata, respectiv de rambursat.
t.simona, utilizator
Conturile 4426 si 4427 nu au sold la sfarsitul perioadei de raportare. Adica, daca raportarea tva-ului se face lunar atunci cele doua conturi se inchid lunar, daca raportarea se face trimestrial, inchiderea se poate face doar la sfarsitul trimestrului.

INCHIDERE TVA
1.Daca ai livrat marfa mai mult decit te-ai aprovizionat(adica 4427 este mai mare decit 4426);facem inregistrarea 4427=4426(la nivelul lui 4426) si apoi inregistrarea 4427=4423 cu diferenta care trebuie platita

2.daca marfa livrata este mai mica decit aprovizionarea (adica 4427 este mai mic decit 4426)
facem inregistrarea 4427=4426 la nivelul lui 4427 si apoi inregistrarea 4424=4426 cu diferenta intre 4426 si 4427

la sfarsitul perioadei, vor avea sold doar conturile 4423- TVA de plata (in situatia in care livrarile sunt mai mari decat cumpararile) si contul 4424- TVA de recuperat (in situatia in care livrarile sunt mici decat cumpararile)

Situatia prezentata mai sus ca firma este pe pierdere dar are TVA de plata este cat se poate de normala deoarece sunt multe cheltuieli intr-o societate care nu se regasesc pe jurnalele de TVA (de exemplu salariile).