Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Cine trebuie tras la raspundere
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Cine trebuie tras la raspundere

Buna ziua,
Luna trecuta, administratorul pe care il aveam la bloc si-a dat demisia si presedintele asociatiei ne-a prezentat un alt administrator care va prelua activitatea celui care a demisionat. Problema este ca zilele trecute noul administrator a afisat listele de intretinere pentru luna Februarie 2011. Problema apare in modul de calculare a cotelor de intretinere. Exemplu: factura apa calda: 189 lei; a calculat cat este un mc apa calda, apoi fara sa tina cont ca un apartament din cele trei bransate la Radet are ceas de apa calda, iar ca celellate doua apartamente au respectiv 6 si 2 peroane a impartit suma la cele 3 apartamente. Precizez ca blocul in care locuiesc mai are doar 3 apartamente bransate la Radet, restul apartamentelor au CT.
Listele de plata sunt semnate atat de cenzor cat si de presedintele asociatiei.
Incasarea intretinerii s-a facut pe chitanta personalizata a asociatiei ( preluata de la vechiul administrator) insa nu este trecuta data incasarii, apartamentul pentru care s-a facut incasarea, si nici luna pentru care s-a platit.
Intrebarile mea sunt urmatoarele: Cine trebuie sa raspunda pentru greselile facute? Care este procedura de numire a administratorului? Cum putem verifica situatia blocului?
aveti dreptul de a contesta in 10 zile de la afisarea tabelului la presedintele asociatiei.
conform legii 230/2007 puteti vedea toate documentele asociatiei.
cititi legea 230/2007 si o sa va elucidati .
Art. 10. - Proprietarii au dreptul sa cunoasca toate aspectele ce tin de activitatea asociatiei si au acces, la cerere, la orice document al acesteia
.

Art. 12. - Proprietarii membri ai asociatiei, pe langa drepturile si indatoririle prevazute in statutul asociatiei de proprietari, au si urmatoarele drepturi si obligatii:
A. Drepturi:
c) sa cunoasca toate aspectele ce tin de activitatea asociatiei si sa aiba acces, la cerere, la orice document al acesteia;
d) sa primeasca explicatii cu privire la calculul cotei de contributie la cheltuielile asociatiei de proprietari si, eventual, sa o conteste la presedintele asociatiei de proprietari, in termen de 10 zile de la afisarea listei de plata. Presedintele asociatiei de proprietari este obligat sa raspunda la contestatie in termen de 7 zile;

In temeiul prevederilor mentionate,daca apreciati ca valorile impuse ,nu reprezinta realitatea,formulati contestati la presedintele de asociatie
Administratorul de imobil este angajatul asociatiei de proprietari

Art. 27. - Adunarea generala a proprietarilor membri ai asociatiei de proprietari are urmatoarele atributii:
d) mandateaza comitetul executiv reprezentat de presedintele asociatiei de proprietari pentru angajarea si eliberarea din functie a persoanei care ocupa functia de administrator imobile sau a altor angajati ori prestatori, in scopul administrarii si bunei functionari a cladirii;

goe_07, utilizator