Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale cesiune actiuni
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

cesiune actiuni

Revin cu un subiect. Stie cineva exact care este procedura prin care se cesioneaza un numar de actiuni la o societate inchisa? Daca contractul de cesiune trebuie sa imbrace forma autentica, daca se fac inscrieri la Registrul Comertului...etc
oanacristea a scris:

unde scrie exact ca este necesara cofirmarea administratorului?
multumesc

In art. 134 din Ordinul nr. 2594/C din 10 octombrie 2008 al Min. Justitiei pentru aprobarea normelor metodologice de tinere a registrelor comertului.

Referitor la taxa de timbru si timbru judiciar...au cam trecut vreo trei anisori de cand nu se mai incaseaza la registru comertului, odata cu intrarea in vigoare a OUG 116/2009.