Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... procura de a parasi tara cu copilul
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

procura de a parasi tara cu copilul

sotul meu este plecat in spania iar eu cu copilul sunt in romania se poate ca el sa imi trimita procura din spania pentru a putea ca eu cu copilul sa ne la el?sau trebuie sa vina el in tara sa plecam odata cu el?copilul are 4 lini dar sotul nu poate ajunge prea curand in tara ptr ca nu ii se da concediu ?unde se poate dufce el acolo in spania ptr a face procura va vrog ajutatima cu niste raspunsuri va mutumesc
Sa mearga la ambasada Romaniei sau la Consulat, unde va fi indrumat.
corbu geanina a scris:

sotul meu este plecat in spania iar eu cu copilul sunt in romania se poate ca el sa imi trimita procura din spania pentru a putea ca eu cu copilul sa ne la el?sau trebuie sa vina el in tara sa plecam odata cu el?copilul are 4 lini dar sotul nu poate ajunge prea curand in tara ptr ca nu ii se da concediu ?unde se poate dufce el acolo in spania ptr a face procura va vrog ajutatima cu niste raspunsuri va mutumesc

Trebuie sa merga la Consulatul Roman din Spania în jurisdicţia caruia se afla provincia unde locuieste pentru procura pe care trebuie sa vi-o trimita.

Consulatul General al României de la Barcelona are în jurisdicţie următoarele provincii:
· Cataluña (Barcelona, Girona, Lleída, Tarragona)
- Insulele Baleare

Consulatul General al Romaniei de la Sevilla are in jurisdictie urmatoarele provincii:
· Andalucía (Huelva, Cádiz, Málaga, Sevilla, Córdoba, Jaén, Granada, Almería)
· Murcia
- Ceuta
- Melilla

Consulatul General al Romaniei la Bilbao are in responsabilitate Comunitatile Autonome Tara Bascilor, Navarra, La Rioja, Asturias, Cantabria si Galicia

Consulatul Romaniei la Castellón de la Plana :Comunitatea valenciana (provinciile Valencia, Castellón si Alicante).

Consulatul Romaniei la Zaragoza are in jurisdictie Comunitatea Autonoma ARAGON (Provinciile Zaragoza, Huesca si Teruel)

Consulatul României de la Ciudad Real are în jurisdicţie următoarele provincii:
- Castilla-La Mancha (Toledo, Ciudad Real, Albacete, Cuenca si Guadalajara)
- Extremadura (Caceres si Badajoz)

Mai multe detalii gasiti aici :
[ link extern ]