Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Prenatal și concediu creștere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Prenatal și concediu creștere copil

Dacă în ultimi 2 ani am 15 luni lucrate pot obține prenatal chiar dacă am 2 luni întrerupte anul trecut
Manuela Rășină, administrator
Buna ziua. Perioada de stagiu de cotizare ptr. concediu ingrijire copil este de 12 luni in ultimele 24,contract munca 8 ore, deci v -ati incadra. De asemenea pentru cele 126 zile de concediu maternitate ( prenatal si postnatal ) va incadrati cu perioada lucrata.
Constantin Vera, Contabil
1. Una dintre condiţiile necesare pentru a avea dreptul la indemnizaţia de concediu de maternitate (pre si postnatal) este existenta unui stagiul minim de asigurare de 6 luni realizate în ultimele 12 luni anterioare lunii pentru care se acordă concediul medical.

2. Singura modalitate de a beneficia de indemnizaţie pentru creşterea copilului este realizarea de venituri din salarii şi asimilate salariilor, venituri din activităţi independente, venituri din activităţi agricole, silvicultură şi piscicultură, supuse impozitului pe venit, in ultimii 2 ani anteriori datei nasterii copilului timp de 12 luni, aşa cum sunt ele prevăzute la art. 3 din OUG nr. 111/2010, sau aflarea în una dintre perioadele asimilate prevăzute la art. 2 alin. (5) şi (6) din OUG nr. 111/2010.

3. Perioda de eligibilitatea pentru CCC poate fi cumulata de la mai multi angajatorii sau din mai multe situatii asimilate.