Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... cat timp trebuie sa ai pe contractul de munca,ca sa ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

cat timp trebuie sa ai pe contractul de munca,ca sa poti beneficia de prenatal?

am 4 luni de munca si sunt insarcinata in 3 luni. pot beneficia de concediu prenatal,indemnizatie de crestere a copilului?
Buna as avea o intrebare daca am.lucrat 1an si dupa o luna nu am lucrat.dar dupa m am si angajat as putea beneficia de indemnizatie?sau nu?ar trebui sa platesc luna care nu am lucrat oare?multumesc
1. pentru concediu de maternitate - pre si postnatal

Stagiul minim de asigurare pentru concedii medicale și indemnizațiile aferente este de șase luni realizate în ultimele 12 luni anterioare lunii pentru care se acordă concediul medical, potrivit art.7 din OUG nr. 158/2005.

2. pentru indemnizatia CCC

Pentru acordarea indemnizaţiei de creştere a copilului, singura modalitate de a beneficia de aceasta este realizarea de venituri supuse impozitului pe venit în ultimii 2 ani anteriori datei naşterii copilului, timp de cel puţin 12 luni , aşa cum sunt ele prevăzute la art. 3 din OUG nr. 111/2010, sau aflarea în una dintre perioadele asimilate prevăzute la art. 2 alin. (5) şi (6) din OUG nr. 111/2010.

3. In speta, luna respectiva nu afecteaza aceste drepturi daca indepliniti conditiile mentionate in lege.
Am inteles!va multumesc pt timpul acordat!!!