Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Prezumtia de nevinovatie
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Prezumtia de nevinovatie

Pana la o eventuala NUP a procurorului sau a unei decizii in instanta, presupun ca inca functioneaza prezumtia de nevinovatie. In ce conditii sau faza a cercetarii si cui pot cere o dovada provizorie de circulatie?
Depinde de motivul pentru care v-a fost retinut permisul (daca e vorba de un accident pe fondul consumului de bauturi alcoolice nu se elibereaza dovada de circulatie)... De regula politia rutiera de la locul faptei retine permisul si elibereaza o dovada cu care se poate circula. Dovada se poate prelungi, daca faza cercetarilor se prelungeste...
Pt 0,61 la etilotest, fara nici un fel de alt eveniment, cu o dovada "fara drept de conducere"
sunt in aceeasi situatie......daca ai posibilitatea sa contesti ceva poti merge la procuror,intai trebuiesc rezultatele de la iml si pe urma faci cerere la procuror
Nici nu cred ca a ajuns la procuror
fara rezultatele de la iml nu ajunge la procuror