Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Prezumtia de nevinovatie
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Prezumtia de nevinovatie

Pana la o eventuala NUP a procurorului sau a unei decizii in instanta, presupun ca inca functioneaza prezumtia de nevinovatie. In ce conditii sau faza a cercetarii si cui pot cere o dovada provizorie de circulatie?
Deci, am sanse sa cer o dovada provizorie de conducere?
sa faci cerere se poate dar asta trebuie facuta la procuror.......nr de dosar,etc pana nu ai rezultatul de la iml nu cred ca poti
Pt conducere sub influenta alcoolului nu se emite dovada de circulatie. Si la 0,61 la mie la etilotest sigur la proba biologica iese cel putin dublu, deci stare de ebrietate. Asa ca nu puteti pretinde intelegere de la instante.
intradevar se emite dovada dar fara drept de circulatie.pentru consum de alcool sansele de a ti elibera cineva vreo dovada sunt aproape nule.:(
o intrebare am si eu legat de aceastea dovada fara drept de circulatie emisa de politisti...si eu am fost depistat conducand sub influenta alcoolului, politistul mi-a dat acea dovada insa am pierdut-o dupa ceva timp..foloseste la ceva dovada aia?..iar acuma la 6 luni de cand am fost prins tot astept si tot ce am ii numarul de dosar