avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 697 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Schimbarea exercitiului financiar
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Schimbarea exercitiului financiar

Buna seara,

Societatea X SRL din Romania are ca si asociat unic o persoana nerezidenta X SA din Belgia (detinerea este deci de 100%); cele doua societati au acelasi nume juridic.Se pune problema ca societatea X SRL din Romania sa procedeze la schimbarea exercitiului financiar.Am citit OMFP-ul publicat in M.Of.nr.220/12.04.2010 si am inteles ca pot opta pentru schimbarea exercitiului financiar numai anumite entitati, si anume cele mentionate la art.27 alin.(3) din Legea 82/1991.
In opinia dvs. societatea X SRL din Romania poate opta pentru un exercitiu financiar diferit de cel calendaristic?

Cu consideratie,
Georgeta Anton
Cel mai recent răspuns: deea_andreea1 , utilizator 12:18, 13 Mai 2014
In opinia mea nu cred ca in situatia expusa de dvs. se poate opta pentru un exercitiu financiar diferit de cel calendaristic. Este adevarat ca sunt anumite cazuri limitativ reglementate in care societatile in cauza se pot prevala de prevederile acestui articol.
buna ziua, am si eu o intrebare pe aceasta tema. Daca o societate are deja exercitiul financiar diferit de anul calendaristic la martie insa vrea sa il schimbe in iunie, trebuie sa depuna acea declaratie 014 cu 30 de zile inainte de intrarea in vigoare a noului exercitiu financiar si pentru perioada martie-iunie trebuie sa faca raportari finaciare? Va multumesc anticipat.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bilant la 30.06.2011 ioanaep ioanaep Buna ziua, Singura conditie pe care trebuie s-o indeplineasca societatile pentru a nu depune bilant la 30.06.2011 este sa aiba cifra de afaceri sub 35000 ... (vezi toată discuția)
An financiar diferit de an calendaristic romiv romiv un srl cu asociat unic o firma straina, poate opta pentru an financiar diferit de an calendaristic ? Ce trebuie sa faca pentru asta ? In Legea 82/1991 ... (vezi toată discuția)
Anunt important: ordin 2234/2011 pentru aprobarea sistemului de raportare contabila la 30 iunie 2011 a operatorilor economici  Gabriela Monica Ionescu Gabriela Monica Ionescu [b][i]In Monitorul Oficial nr. 483 din 07/07/2011 a fost publicat OMFP 2234 pentru aprobarea Sistemului de raportare contabila la 30 iunie 2011 a operatorilor ... (vezi toată discuția)