Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general an financiar diferit de an calendaristic
Discuție deschisă în Contabilitate în general

an financiar diferit de an calendaristic

un srl cu asociat unic o firma straina, poate opta pentru an financiar diferit de an calendaristic ? Ce trebuie sa faca pentru asta ?
In Legea 82/1991 republicata nu este foarte clar daca se poate incadra la filiale
anul financiar incepe la 1 ianuarie si se termina la 31 decembrie, anul calendaristic poate diferi de anul financiar- contabil...conform legislatiei fiscale romanesti anul fiscal nu poate fi modificat ...
Totusi, in Legea 82/1991, art.27 alin.3 lit.b, se spune ca anul financiar poate fi diferit de anul calendaristic pentru: b) pentru filialele consolidate ale societăţii-mamă, precum şi pentru filialele filialelor, cu excepţia instituţiilor de credit, instituţiilor financiare nebancare, definite potrivit legii, înscrise în Registrul general, entităţilor autorizate, reglementate şi supravegheate de Comisia Naţională a Valorilor Mobiliare, societăţilor de asigurare, asigurare-reasigurare şi de reasigurare, entităţilor autorizate, reglementate şi supravegheate de Comisia de Supraveghere a Sistemului de Pensii Private, dacă exerciţiul financiar diferă pentru societatea-mamă.

Intrebarea mea este, daca firma mama, din strainatate, care detine 100% din capitalul firmei din Romania, are anul financiar septembrie-august, poate firma din Romania sa ceara an financiar corespunzator ?

Ce nu-mi este mie clar este daca SRL-ul din Romania, infiintat de firma mama din strainatate, poate fi considerat filiala a acesteia, pentru a beneficia de anul financiar diferit de anul calendaristic, asa cum are firma mama.
Multumesc !