Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Sunt victima in accident rutier, nevinovat, si imi ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Sunt victima in accident rutier, nevinovat, si imi vreau doar dauna materiala

Salutare,
Am avut un accident pe autostrada, acum o luna si jumatate. Am fost lovit din spate de catre un sofer. In urma anexei 2 pe care mi-a dat-o politia autostrazii, anexa folosita la deschiderea dosarului de daune civile de catre asiguratorul de RCA, in lipsa procesului verbal pe care nu au vrut sa mi-l dea din cauza ca a fost un accident cu vatamare corporala, reiese ca soferul masinii este vinovat de accidentarea motocicletei mele.
Eu vreau sa-mi recuperez banii pe motocicleta. La politie am declarat ca nu depun plangere penala impotriva soferului, ci ca il voi da in judecata pe parte civila pentru daune materiale din culpa.
RCA-ul imi da 1200euro(dauna totala), motocicleta mea valoreaza 3000euro.
Ce sanse am sa castig un astfel de proces?
Ce ar trebuii sa fac??
Depinde de numarul de zile de ingrijiri medicale acordate de catre medicul legist.
Daca numarul de zile este cuprins intre 10 si 60 si Dvs. nu depuneti plangere penala impotriva conducatorului vinovat de producerea accidentului dosarul se inchide cu neinceperea urmaririi penale. In aceasta situatie incasati indemnizatia de asigurare de la societatea de asigurare pentru dauna totala, iar diferenta o puteti incasa de la vinovat in urma unui proces civil. In cazul in care numarul de zile de ingrijiri este mai amre de 60 trebuie sa va constituiti parte civila in procesul penal.
Tineti-ma la curent cu derularea problemei
Numai bine.
Atentie la modul cum calculati atat dv s. cat si asiguratorul valoarea reala a motocicletei!!

in cazul in care sunteti de acord cu suma stabilita de asigurator, inainte de a primi banii, veti completa o declaratie prevazuta de lege, in care spuneti acolo ca sunteti multumit de despagubirea primita pe cale amiabila si ca nu mai aveti nici o pretentie atat impotriva asiguratorului cat si a asiguratului acestuia! O actiune promovata dupa semnarea acestei declaratii, si presupunand ca partea adversa se va apara in cunostinta de cauza, va duce la respingerea cererii dvs.

Prin urmare, aveti urmatoarele cai:
1. Sa primiti suma de la asigurator, dupa ce vedeti exact cum au calculat valoarea totala ce vi se cuvine si, eventual, sa va intelegeti cu pers. care v-a accidentat sa va dea diferenta;
2. sa nu primiti banii si sa va judecati cu ambele parti.
3. Cea de-a treia varianta, sa luati banii de la firma de asigurari si apoi sa il actionati separat pe cel vinovat pentru diferenta e riscanta, intrucat potrivit legii, aceste cazuri sunt permise in situatia in care se depaseste suma maxima pe care o poate plati asiguratorul intr-un eveniment ( de pilda, sunt mai multe bunuri avariate). Daca totusi, va hotarati sa promovati o astfel de actiune, va trebui sa aveti documente justificative si sa sustineti temeinic diferenta de bani.

Ma intreb de ce nu doriti sa formulati o cerere de despagubire la aceeasi firma de asigurari si pentru vatamare corporala ( daune materiale si morale, ele sunt prevazute de lege, dar curios, la noi in tara, persoanele nu prea uzeaza de aceste prevederi decat in cazuri extreme, vatamare corporala grava sau deces).
Doinita Stingaciu, Avocat
Multumsc pentru sfaturi!
Firma de asigurari mi-a zis, ca voi semna la primirea banilor, doar pentru ca nu mai am nici o pretentie de la ei(firma de asigurari). Exista si alte firme, care te pun sa semnezi ca nu mai ai nici o pretentie de la ei sau de la persoana in cauza (vinovatul).

Am incercat sa iau legatura cu cel care m-a accidentat, insa nu vrea sa raspunda la telefon. I-am trimis o notificare prin executor judecatoresc, spre a-l invita la o discutie prin care sa rezolvam problema pe cale amiabila....nu mi-a raspuns iar termenul expira pe 10 luna viitoare.

In alta ordine de idei, asi fii chiar interesat sa cer si despagubire de la asigurari pentru vatamare corporala(am auzit zilele trecute de la tv ca este posibil asa ceva) insa nu stiu cum asi putea sa fac asta, adica, in baza carei legi si care este procedura. Ar trebuii sa incep un proces cu ei, sau pur si simplu este vorba de o cerere si cateva documente ca sa ateste vatamarea mea corporala(certificat medico-legal, concediul medical, sau altele)?

Multumesc foarte mult pentru raspuns!
Comisia de Supraveghere a Asigurrilor
Ordin nr. 11/2007 din 02/10/2007 publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 686 din 09/10/2007
pentru punerea în aplicare a Normelor privind asigurarea obligatorie de rspundere civil pentru
prejudicii produse prin accidente de vehicule

NORME
privind asigurarea obligatorie de rspundere civil pentru prejudicii produse prin accidente de vehicule

Art. 26. - (1) Asigurtorul are obligaia de a despgubi partea prejudiciat pentru prejudiciile suferite
în urma accidentului produs prin intermediul vehiculului asigurat, potrivit preteniilor formulate în
cererea de despgubire, dovedite prin orice mijloc de prob. Fr a se depi limitele de despgubire
prevzute în contractul de asigurare RCA, în condiiile în care evenimentul asigurat s-a produs în
perioada de valabilitate a poliei de asigurare RCA, se acord despgubiri în form bneasc pentru:
a) vtmri corporale sau deces, inclusiv pentru prejudicii fr caracter patrimonial;
b) pagube materiale;
c) pagube consecin a lipsei de folosin a vehiculului avariat;
d) cheltuieli de judecat efectuate de ctre persoana prejudiciat.

Art. 49. - La stabilirea despgubirilor în cazul vtmrii corporale sau al decesului unor persoane se
au în vedere urmtoarele:
1. în caz de vtmare corporal:
a) diferena dintre veniturile nete ale persoanei vtmate, probate cu documente fiscale, i
indemnizaia primit din fondurile persoanei juridice sau fizice la care salariatul îi desfoar
activitatea i/sau, dup caz, din fondurile bugetului asigurrilor sociale de stat, pe perioada spitalizrii
i a concediului medical;
b) venitul mediu lunar net realizat din activiti desfurate de persoana vtmat, probat cu
documente justificative, în cazul persoanelor care nu au calitatea de salariat;
c) salariul de baz minim brut pe economie, în cazul persoanelor pgubite aflate la data producerii
accidentului în ultimul an de studii sau de calificare;
d) eventualele cheltuieli prilejuite de accident - cheltuieli cu transportul persoanei accidentate, de
tratament, de spitalizare, pentru recuperare, pentru proteze, pentru alimentaie suplimentar, conform
prescripiilor medicale, probate cu documente justificative, i care nu sunt suportate din fondurile de
asigurri sociale prevzute de reglementrile în vigoare;
e) cheltuielile cu îngrijitori pe perioada incapacitii de munc, dac prin certificatul medical se
recomand acest lucru, îns nu mai mult decât salariul de baz minim brut pe economie;
f) daunele morale: în conformitate cu legislaia i jurisprudena din România;

Art. 50. - (1) Despgubirile pentru vehicule nu pot depi cuantumul pagubei, valoarea vehiculului
la data producerii accidentului i nici limita de despgubire prevzut în polia de asigurare RCA.
(2) Prin valoare rmas se înelege valoarea acelor pri din vehicul rmase neavariate,
demontabile i valorificabile, cuprins între 0,1% i cel mult 25% din valoarea vehiculului la data
producerii accidentului.
(3) Cuantumul pagubei la vehicule este egal cu costul reparaiilor prilor componente sau ale
pieselor avariate ori cu costul de înlocuire a acestora, inclusiv cheltuielile pentru materiale, precum i
cele de demontare i montare, aferente reparaiilor i înlocuirilor necesare ca urmare a pagubelor
produse prin respectivul accident de vehicul, stabilite la preurile practicate de unitile de specialitate,
la care se adaug cheltuielile de transport ale vehiculului, precum i cele efectuate pentru limitarea
pagubelor, dovedite cu documente justificative, menionate la art. 55. Prin uniti de specialitate se
înelege persoanele juridice legal autorizate, care au în obiectul lor de activitate comercializarea de
vehicule, pri componente, piese înlocuitoare i a materialelor pentru acestea, cu excepia celor în
regim de consignaie, i/sau executarea de lucrri de întreinere i reparaie la vehicule.
(12) Despgubirile nu pot depi:
a) cuantumul despgubirii, valoarea vehiculului la data producerii evenimentului i nici limita de
despgubire prevzut în polia de asigurare RCA, în cazul unei daune totale, în situaia în care
pgubitul face dovada reparrii vehiculului;
b) cuantumul despgubirii, diferena dintre valoarea vehiculului la data producerii accidentului i
valoarea rmas i nici limita de despgubire prevzut în polia de asigurare RCA, în cazul unei
daune totale în situaia în care pgubitul nu face dovada reparrii vehiculului i în cazul daunelor
pariale.
(13) Se definete dauna total ca fiind situaia în care cuantumul daunei, aa cum a fost definit la
alin. (3), depeste 75% din valoarea vehiculului la data producerii evenimentului.

Deci, mare atentie la:
- valoarea de nou a vehiculului. Cel mai sigur este sa prezinti factura de cumparare
- agregate mari ce au fost inlocuite (daca este cazul)
-rulajul vehiculului (km parcursi)

Pentru lamuriri suplimentare va stau la dispozitie

Numai bine