Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Recalculare pensie - perioada lucrata in grupa de ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Recalculare pensie - perioada lucrata in grupa de munca nevalorificata

tatal meu, Precup Ioan, nascut in 28/02/1938, este pensionar din anul 1994, la limita de varsta, cu o vechime completa . Are 37 ani vechime din care 18 ani si trei luni in grupa II-a. Nu a beneficiat de majorarea pensiei, conform legii privind gr.I si gr.II de munca, conform precizarilor date de premierul Emil Boc, incepand cu luna ianuarie 2011 vazand ca nu beneficiaza de aceasta indexare ne-am adresat casei de pensi Mures unde apartinem si am constatat ca in evidentele lor nu apare cu gr II-a de munca, de la pensionare pana in prezent nu s-a tinut cont de grupa de munca desi i se cuvenea un anumit procent pt. aceasta, din carnetul de munca reies clar ani lucrati in gr Ii. Inafara de a primi drepturile din luna urmatoare din care s-a constatat greseala (cum am fost instiintati de casa de pensii) mai avem vre-o sansa sa ne primim dreptul cuvenit, retroactiv, pe ani in care nu am primit acest drept???? Va multumesc anticipat.
Restantele apar incepand cu 01/02/2009 cand trebuia sa se aplice O.U.G.100/2008.Eu am un caz asemanator in rezolvare,cu restante incepand cu 01/10/2009.Probe:
Buna dimineata.Rog sa aplicati:
1-O.U.G.100/2008 incepand cu luna octombrie 2009 in dosarul nr......... titular-............
2-Art.169 din legea 263/2010 in acelasi dosar.
Multumesc mult pentru intelegere.

RASPUNS: Cererea ds. a fos transmisă Direcţiei Stabiliri şi Plăţi Prestaţii urmând ca în cel mai scurt timp posibil să comunicăm benficiarului decizia de recalculare conform prevederilor legale. 16.03.2011

Daca va aflati in aceeasi situatie,faceti o interventie dupa modelul de mai sus(cu aplicarea O.U.G.100/2008 incepand cu februarie 2009 in loc de octombrie 2009)

Restul probelor la afirmatiile mele se gasesc pe site-ul Casei locale de care apartin
ioann a scris:
(...) am constatat ca in evidentele lor nu apare cu gr II-a de munca, de la pensionare pana in prezent nu s-a tinut cont de grupa de munca desi i se cuvenea un anumit procent pt. aceasta, (...)

In 1994 nu aveau cum sa tin cont cei de la pensii de grupa de munca, atunci pensia se determina altfel. In urma procesului de evaluare din 2005 ar fi trebuit sa fie valorificata grupa de munca, apoi aplicata OUG nr. 100/2008 si anul acesta art. 169 din Legea nr. 263/2010 (adica sa primeasca punctaj suplimentar in 2009 si diferente in 2011).

Parerea mea este ca tatal dvs. n-o sa obtina drepturi retroactiv. Ca sa primeasca punctaj suplimentar conform OUG nr. 100/2008 trebuia sa existe decizie emisa conform OUG nr. 4/2005 (adica trebuie sa existe o decizie in care sa apara grupa de munca). Tatal dvs. poate solicita, dar eu nu vad cum ar putea obtine.
Gabriela Pintea, Consilier juridic