Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Recalcularea punctului de pensie pentru: grupa I si ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Recalcularea punctului de pensie pentru: grupa I si grupa II / spor de vechime

Am doua probleme la care va rog foarte mult sa-mi raspundeti si anume:
1. nu mi s-a recalculat punctajul mediu anual dupa noua lege a pensiilor desi am lucrat: in conditii de grupa I (11 ani + 7 luni), grupa II (5 ani +3 luni+9 zile)si conditii normale 12 ani+2 luni+15 zile.
2. pentru perioada 03.1970-03.1992 nu a intrat sporul de vechime la calculul punctajului mediu anual asa scrie in decizie.
Am iesit la pensie pentru limita de varsta, cu stagiul complet de cotizare la data de 01.02.2003 cu o valoare a punctului mediu de 1.09680 (numar puncte realizate 27.60276).
Daca pentru un raspuns nu sunt suficiente datele scrise, pot trimite decizia de pensionare si adeverintele de grupa de la societate unde am lucrat, pe un mail. (daca este posibil sa-mi dati o adresa ).
Multumesc anticipat.
Precizati:
1-Punctajul mediu anual de 1,09680 este din decizia de pensionare la limita de varsta 01/02/2003 ?
2-Acest punctaj se regaseste si la acest moment pe cupoanele de pensie ?
Va rog sa postati data nasterii si stagiul de cotizare,pc.F din decizie.Se pare ca dv.ati iesit la pensie cu un stagiu de cotizare de 25 de ani(lege speciala)
@Carp Mircea
1. Da
2. Da este punctajul de pe cuponul de pensie in acest moment.

@Valentin Mester

Data nasterii este 15.11.1951
pc. F./
-Stagiul complet de cotizare (conform Lg.19/2000) 25 ani 2 luni
- Total stagiul de cotizare realizat 35 ani 9 luni si 23 zile
Trebuia sa ma pensionez la 57 ani si 2 luni dar s-a redus varsta de pensionare cu 6 ani datorita conditiilor speciale si deosebite de munca
Marivona, utilizator
Trebuia sa vi se aplice O.U.G.100/2008 incepand cu 01/10/2009,apoi art.169 din legea 263/2010 incepand cu 01/01/2011.

Un caz similar:

Buna dimineata.Rog sa aplicati:
1-O.U.G.100/2008 incepand cu luna octombrie 2009 in dosarul nr......... titular-............
2-Art.169 din legea 263/2010 in acelasi dosar.
Multumesc mult pentru intelegere.

RASPUNS: Cererea ds. a fos transmisă Direcţiei Stabiliri şi Plăţi Prestaţii urmând ca în cel mai scurt timp posibil să comunicăm benficiarului decizia de recalculare conform prevederilor legale. 16.03.2011

Faceti o interventie la Casa locala dupa modelul de mai sus.

Multumesc mult pentru raspuns.