Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale agentie de turism
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

agentie de turism

buna,
as vrea sa stiu cit ma costa deschiderea unei agentii de turism si daca merita la cit de multe sunt deschise acum.
multumesc
Agentia de turism este practic un SRL (deci costurile sunt undeva in jur de 1.500 lei) insa problema mare pe care o ai este ca iti trebuie un brevet pentru a putea functiona legal. Daca renteaza sau nu, depinde de multe (relatii, salariati, etc.), ca orice afacere de altfel - raspunsul nu il poti afla decat incercand. ;)
Imi cer scuze pentru mesajul dublu, nu a fost cu intentie (calculatorul este supersolicitat si prelucreaza mai greu iar eu nu am mai avut rabdare sa vad daca a preluat sau nu comanda); poate sterge cineva unul din ele va rog? Multumesc.
Buna ziua!
Costurile pentru infiintare sunt 850 lei.
Actele necesare si procedura de lucru le gasiti pe site-ul nostru.
In ce priveste rentabilitatea, va recomand sa va adresati unui consultant in domeniul afacerilor. Nu mi-as permite un punct de vedere, nefiind de specialitate.
Cu stima,
av. Silviu Serban
Rentabilitatea afacerii depinde de urmatorii factori:
- daca sediul firmei este intr-o zona usor accesibila pentru clientela dorita de dumneavoastra (asta presupune ca stiti carui segment de piata va adresati);
- daca aveti oferte atractive pregatite in portofoliu (deci ati participat la un targ de turism si aveti niste contacte pregatite pe care sa le utilizati dupa ce deschideti firma)
- daca aveti cunostinte legate de turism ( pentru ca trebuie sa stiti dumneavoastra ce anume trebuie sa cereti pentru a putea oferi)
Cam acestea ar fi cele mai elementare criterii care fac diferenta dintre o firma de turism care doar este si una care are succes.
Succes!.