Forum Discuţii juridice Executare silită Probleme executor,dosar executional
Discuție deschisă în Executare silită

Probleme executor,dosar executional

Buna seara.Am fost personal si am cerut executorului o copie a dosarului executional,eu fiind debitor in acest dosar.Executorul a refuzat eliberarea acestei copii,pe motivul ca ,ceea ce se afla la dosar am primit si eu si nu are nici un rost sa imi elibereze aceasta copie deoarece nici macar in instanta nu ma ajuta,de fapt.Bun...Am facut o cerere scrisa,am trimis-o cu confirmare de primire in urma cu 7 zile,inca nu am primit confirmarea inapoi desi trebuia sa vina pana acum.Am vorbit azi la posta si d-na de acolo mi-a explicat ca,in cazul in care postasul nu gaseste pe nimeni la adresa,acesta lasa destinatarului un mandat in care il anunta de posiblitatea ridicarii scrisorii de la posta in termen de 10 zile.In cazul in care destinatarul nu ridica scrisoarea de la posta in acest termen de 10 zile,expeditorul va primi inapoi o ''confirmare'' de neprimire a scrisorii.Sunt aproape sigura ca executorul nu doreste sa primesca scrisoarea,a vazut numele expeditorului si si-a dat seama ca numai cerere pt eliberarea unei copii a dosarului ar putea primi de la mine.Nu mi se pare normal sa trebuiasca sa mai trimit o data cererea,daca v-a proceda la fel pierd timpul aiurea.Va rog sa imi spuneti cum sa procedez.Cum pot sa il oblig pe executor sa imi elibereze copia dosarului executional?Executorul procedeaza legal?
Va multumesc.
adresa o depui la el la birou si iei nr de inregistrare pe copie. Cu posta e pierdere de timp dupa cum vezi.
Imi este mai usor sa trimit prin posta deoarece locuiesc in alta localitate.Cand am fost personal (fara cerere la mana) a refuzat categoric eliberarea copiei.As merge din nou la biroul dansului sa depun cererea personal si sa iau un nr de inregistrare asa cum m-ati sfatuit dar ce fac daca ma lovesc din nou de refuzul dansului,refuz de a primi cererea sau de a-mi da un nr de inregistrare,daca ma pune sa ii trimit aceasta cerere prin posta sau daca nu il gasesc deloc?Ma astept la orice din partea acestui executor.O sa ii trimit si prin fax cererea,dar mai mult ca sigur nu voi rezolva nimic.Se poate sa ii trimit inca o data cererea prin posta si sa nu scriu numele expeditorului?Asa daca nu stie expeditorul poate va primi scrisoarea.
Multumesc pentru ajutor.