Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... taxa de timbru platita dupa ramanerea in pronuntare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

taxa de timbru platita dupa ramanerea in pronuntare

Buna ziua,
Va cer parerea juridica in legatura cu urmatoarea situatie:
La judecarea recursului, recurenta a lipsit.
S-a constatatat lipsa taxei de timbru si am cerut respingerea recursului.
Completul a declarat ramanerea in pronuntare dupa care am plecat.
Dupa cateva zile vad pe net ca am pierdut recursul.
Dupa cateva luni cand s-a intors dosarul la judecatorie in incheiere este scris ca recurenta a sosit mai tarziu, cauza a fost repusa pe rol, habar nu am ce au spus dar i s-a dat castig de cauza.
Este legal?
Teoretic, nu. Taxa de timbru se achita odata cu depunerea actiunii, indiferent de stadiul ei: fond/apel/recurs.
Neachitarea ei este motiv de respingere a actiunii, chiar fara ca una din parti sa ceara aceasta. Instanta din oficiu trebuie sa constate si sa respinga actiunea.
Unele persoane mai procedeaza si altfel: trimit cu posta actiunea, ea trebuie inregistrata, si prin citatie i se pune in vedere sa achite taxa de timbru pana la primul termen.
Insa este posibil ca recurenta sa fi beneficiat de vreo scutire.
Recurenta a depus taxa atunci cand a venit. Adica dupa luarea dosarului la ordine, ramanerea in pronuntare si plecarea mea.
Daca este ilegal ce mai pot face?
Prin acea hotarare, recurentei i s-a redus sulta care mi se cuvenea, cu 8.000 de euro.
Cred ca problema este mult mai complicata decat ati prezentat-o dvs. Ar trebui stiute motivele de recurs, apoi motivarea instantei in a admite ceea ce recurenta a solicitat.
Abia dupa ridicarea deciziei de la instanta si analizarea tuturor aspectelor, se mai poate sti ce este de facut.
Pe scurt a fost un proces de iesire din indiviziune. In fond am pierdut, recurenta trebuind sa plateasca sulta. Dupa ce a primit apartamentul ca sa lungeasca termenul de plata al sultei a declarat apel spunand ca pretul stabilit este prea mare. In apel s-a facut o reevaluare, din care a reiesit un pret mai mic deoarece intre timp preturile au scazut datorita crizei. Am castigat insa apelul cu motivarea ca sulta nu poate fi modificata in functie de fluctuatiile pietei. A facut recurs unde am pierdut asa cum am spus mai sus.

Din incheiere: "Dupa ramanerea dosarului in pronuntare, dar inainte de terminarea sedintei de judecata se prezinta aparatorul recurentei ... care depune la dosar imputernicire avocatiala, dovada taxei de timbru ... un set de inscrisuri pentru dovedirea valorii imobilului."

Din hotarare:
- "La termenul stabilit in vederea solutionarii recursului, Curtea a pus in discutie exceptia netimbrarii recursului, constatand neandeplinirea obligatiei de a achita taxa de timbru judiciar de catre recurenta. Ulterior, insa, recurenta a depus la dosar dovada indeplinirii acestei obligatii, astfel incat Curtea nu va mai analiza aceasta exceptie"
- "instanta de apel a mentinut in mod gresit valoarea de xxxx euro, stabilita in luna decembrie 2008, pentru realizarea partajului, iar nu valoarea ce a rezultat in urma expertizei administrata de instanta de apel, respectiv cea de xxxx euro, ceea ce ce ar fi profund inechitabil"

In traducere: Daca tot nu a platit doi ani e inechitabil sa nu-l primeasca mai ieftin, eu suportand si intarzierea platii si devalorizarea imobilului.

Intreb din nou. E legal? Nu. Ce mai pot face?
Nici o opinie?

O situatie asemanatoare:
[ link extern ]