Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... taxa partai
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

taxa partai

De la parintii soacrei mele au ramas 6ha teren,80ari intravilan, restul extravilan . Soacra mea mai are 2 surori .Cam cat ar costa acum patajul si cum se procedeaza daca una dintr surori nu vrea sa se faca partajul.Multumesc. O zi minunata.
flori54, utilizator
Se spune extravilan si intravilan .Soacra dvs. poate solicita in instanta partajul in contradictoriu cu cele doua surori . Taxa de timbru este 3%din valoarea terenului.La depunerea dosarului veti prezenta un certificat fiscal de la primarie cu valoarea de impunere a terenului pentru stabilirea taxei de timbru . Angajati un avocat pentru ca nu veti sti sa conduceti procesul ,partajul fiind un proces greu Veti mai achita costul unei expertize care va identifica terenurile, va face lotizarea si propunerile de lotizare si va evalua terenul . Este posibil sa completati taxa de timbru pe parcurs in functie de valoarea ce va rezulta din expertiza..Paratele vor plati cheltuieli de judecata catre dvs.
Multumesc frumos pt. raspuns dar si pt. corectura, chiar nu stiam cum e corect. Abia acum fac legatura cu intra si extra ville.
Daca in timpul procesului veti reusi sa va convingeti surorile soacrei dvs. (singura sau cu ajutorul unui mediator) de faptul ca intr-un proces nu faceti altceva decat sa cheltuiti multi bani si timp pentru a ajunge la un rezultat incert, apelati la un mediator pentru a ajunge la o intelegere intre parti si intocmirea unui Acord de mediere conform intelegerii dvs..
Prezentat in instanta, oricand pe parcursul procesului, acesta va fi verificat de instanta si va fi pronuntata o hotarare conforma si veti beneficia de returnarea taxei de timbru de 3% din valoarea masei partajabile.

[EDITAT]
ContSters20980, utilizator
Multumesc frumos!