Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... IML
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

IML

o familie(tata si 2 baieti) au savarsit infrc. prev de art. 182 c.pen, unu din copii era minor a acea data. victima a fost dusa de urgenta la spitalu din jud nostru (avem serviciul de medicina'legala),dar acesta a scos certificat medico legal din alt judet (fiind internat si in spitalul din acest judet) cei de la institutul mina minovici nu prea au fost de acord cu rezutatul expertizei medicale, deoarece la certificatu medico legal nu este atasata radiografia din care sa reiese fracturile ce au dus la spitalizare 80 de zile. vreau sa stiu care institutie era abilitata pt eliberarea certificatului medico-legal?

IML este singurul care emite certificate medico legale, iar competenta lor teritoriala este:

a) Institutul de Medicina Legala "Prof.Dr. Mina Minovici" Bucuresti deserveste municipiul Bucuresti si judetele Arges, Brasov, Buzau, Calarasi, Constanta, Dimbovita, Giurgiu, Ialomita, Prahova, Tulcea, Valcea, Ilfov si Teleorman;
b) Institutul de Medicina Legala din Cluj-Napoca, judetul Cluj, deserveste judetele Alba, Bistrita-Nasaud, Cluj, Maramures, Satu Mare, Salaj si Sibiu;
c) Institutul de Medicina Legala din Iasi, judetul Iasi, deserveste judetele Bacau, Botosani, Braila, Galati, Iasi, Neamt, Suceava, Vaslui si Vrancea;
d) Institutul de Medicina Legala din Timisoara, judetul Timis, deserveste judetele Arad, Caras-Severin, Hunedoara, Timis si Bihor;
e) Institutul de Medicina Legala din Targu-Mures, judetul Mures, deserveste judetele Covasna, Harghita si Mures;
f) Institutul de Medicina Legala din Craiova, judetul Dolj, deserveste judetele Dolj, Gorj, Mehedinti si Olt.

Asupra certificatelor medico - legale s-a pronuntat Comisia de Avizare din cadrul INML Prof.Dr. M. Minovici ?
Pe de alta parte , orice constatare medico-legala ,trebuie sa aiba la baza constatari si acte medicale.
Bună ziua!
În urma unui deces în familie pe 10 iunie 2023,am urmat toți pașii cu decedatului la INMLB și cele lumești,însă de atunci și pana azi 15.11.2023 noi familia nu am primit nimic de la INMLB cu expertiza amănunțită și cauza morții.
Este vorba de:Stanciu Sorin Cătălin,născut 02.01.1985,decedat (găsit mort)10.06.2023.
Va mulțumesc!
Telefon 0769302826