Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Cum se contracta economia in 2009? Harta dinamica a ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Cum se contracta economia in 2009? Harta dinamica a scaderilor economice pe judete

Niciun judeţ nu scapă în 2009 cu o scădere PIB mai uşoară de 7%, reiese din recalcularea datelor furnizate de Comisia de Prognoză. Însă 12 judeţe, în general cele mai sărace, vor avea chiar contracţie economică cu două cifre.

Calculul este făcut pe baza datelor teritoriale publicate în iunie de Comisia Naţională de Prognoză, care „distribuia” atunci o scădere PIB de 4%. Între timp, prognoza s-a ajustat la 8,5% scădere. Ajustarea de faţă nu ia în calcul schimbările care ar fi putut apărea între timp şi poate avea o eroare de ponderare de ordinul a 0,1 puncte procentuale în sus sau în jos.
Ce se mai poate schimba?
1. Judeţele agricole sunt cele mai lovite, iar în funcţie de ce se va întâmpla anul acesta ele se pot salva sau se pot afunda şi mai rău.
2. Investiţiile întârziate în construcţia de infrastructură ar putea să mai recupereze ceva pe final de an. Principalii beneficiari: Prahova şi Cluj.
3. Reducerea consumului de energie, care este gestionată printr-o reducere de producţie în special pe sursa termo, înseamnă scăderi de PIB în special pe Jiu. Gorj, Hunedoara, Dolj.
4. Ford a pornit uzina de la Craiova, care antrenează industria orizontală din judeţe deja puternice pe zona de componente auto: Argeş, Timiş, Braşov, Sibiu, Hunedoara, Prahova, Alba, Arad. De observat că o mare parte din aceste judeţe scad mai puţin, deşi industria componentelor este printre cele mai lovite de criză.

Asta este harta cu dinamica lui 2009 în comparaţie cu 2008:

Cum se va contracta economia (%)
Vaslui -11,9
Vrancea -11,6
Mehedinţi -11,4
Botoşani -11,1
Caraş-Severin -11,1
Tulcea -10,8
Hunedoara -10,8
Ialomiţa -10,7
Călăraşi -10,5
Teleorman -10,5
Giurgiu -10,3
Dâmbovţa -10,2
Sălaj -9,9
Gorj -9,8
Covasna -9,7
Alba -9,6
Harghita -9,5
Neamţ -9,4
Iaşi -9,2
Suceava -9,1
Argeş -9
Bacău -9
Mureş -8,8
Brăila -8,7
Galaţi -8,5
Satu-Mare -8,5
Maramureş -8,4
Prahova -8,3
Buzău -8,3
Olt -8,3
Arad -8,3
Bihor -8,2
Bistriţa-Năsăud -8,1
Braşov -7,9
Dolj -7,8
Bucureşti -7,7
Cluj -7,6
Sibiu -7,6
Timiş -7,5
Vâlcea -7,3
Constana -7,2
Ilfov -7,2
Interesant de urmarit realizat versus prognozat (la inceputul anului viitor).
Multumim pt informatii! =D>