Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Returnarea produselor achizitionate de catre persoana ...
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Returnarea produselor achizitionate de catre persoana juridica

Detinem un magazin on-line unde o firma ne-a comandat 50 produse.
A doua zi i s-a onorat/livrat comanda cu factura fiscala, plata ramburs.
Dupa 8 zile de la primire ne-au instiintat ca vor sa returneze produsele, deoarece ar dori alt model.
Conform OG 30/2000 produsele pot fi returnate in termen de 10 zile de la achizitionare ..... din ce-am inteles doar pentru persoane fizice.
In acest caz cum ma sfatuiti sa procedez??

Prevederile Ordonantei 130/2000 privind protecţia consumatorilor la încheierea şi executarea contractelor la distanta nu se plica in cazul dvs. deoarece ati vandut produse unei persoane juridice.
Le raspundeti in scris ca in conformitate cu prevederile Ordonantei 130/2000, art.2 nu au calitatea de consumator.

b) consumator - orice persoană fizică sau grup de persoane constituite în asociaţii, care, în executarea contractelor care intră sub incidenţa prezentei ordonanţe, acţionează în scopuri din afara activităţii sale comerciale, industriale sau de producţie, artizanale ori liberale;