Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Incadrare gresita facuta de Instanta !!!
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Incadrare gresita facuta de Instanta !!!

Buna ziua,dosar partaj bunuri comune- sub 1 miliard - fond,instanta da sentinta cu drept de apel.Se depun in termen motive de apel si...:
Posibilitati:
1.respinge apelul ca inadmisibil,in acest caz putand fi atacata sentinta numai cu rescurs? - recurs care nu mai poate fi declarat pentru ca a trecut cu mult termenul de 15 zile...
2.incadreaza corespunzator legii( nefiind greseala mea) si considera motivele de apel ca fiind motive de recurs?
3.este aplicabila legea 134/2010 care spune ca in acest caz exista o singura cale de atac, recursul?
Se recalifica calea de atac cu conditia ca apelul sa fi fost declarat si motivat in termen legal.