Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract nou conform noului CM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract nou conform noului CM

Buna ziua,
Trebuie sa intocmesc contract pentru un nou angajat care isi incepe activitatea pe 27 aprilie:
- pot insera perioada preaviz, perioada de proba conform noului Cod al Muncii?

Nu, pentru ca s-ar incalca prevederile legale in vigoare la data incheierii contractului, dar dupa 1 mai puteti face un act aditional la contract prin care modificati perioadele respective ( daca si salariatul este de acord).
cris2279 a scris:

Buna ziua,
Trebuie sa intocmesc contract pentru un nou angajat care isi incepe activitatea pe 27 aprilie:
- pot insera perioada preaviz, perioada de proba conform noului Cod al Muncii?

Nu se poate insera astfel de date in c.i.m. .... noile modificari intra in vigoare la data de 01.05.2011 ... legea nu are efect retroactiv.
Multumesc frumos pentru raspunsuri.