Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Schimbare domiciliu obligatorie?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Schimbare domiciliu obligatorie?

Locuiesc in Bucuresti la parinti. Am cumparat prin prima casa un apartament in Bragadiru Ilfov. Sunt obligat sa-mi schimb domiciliul? Ma refer la acte (CI, permis, talon auto, inmatriculare etc) pe Bragadiru in Ilfov. As vrea sa figurez in continuare in Bucuresti la domiciliul parintilor chiar daca proprietatea mea este in Ilfov.

Multumesc!
O persoana fizica trebuie sa aibe un domiciliu, dar poate avea si una sau chiar mai multe resedinte.
Domiciliu este ales si este definit ca locul unde persoana locuieste in mod frecvent,.
Puteti sa ramaneti cu domiciliul la parintii dvs. Conditia este ( ca sa nu aveti probleme) sa va faceti o viza de resedinta la Bragadiru.
Ma gandeam ca voi fi nevoit sa trec si autoturismul cand voi fi luat la bragadiru in rol pentru plata impozitului pe apartament si voi fi nevoit sa platesc si impozitul pe autoturism la bragadiru. Daca poate ramane sa-l platesc pentru auto in Bucuresti ar fi cel mai bine.
In cazul in care va ramane domiciliul pe Bucuresti nu este nevoie sa va schimbati actele.
puteti ramane cu domiciliul in bucuresti. nu este obligatoriu sa va schimbati domiciliul daca ati cumparat un bun imobil.