avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 771 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Scutirea taxei de prima inmatriculare(persoana cu ...
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Scutirea taxei de prima inmatriculare(persoana cu handicap fizic mediu)

Buna ziua. Sunt persoana cu handicap fizic mediu,amputatie 1/3 gamba dreapta .As vrea sa stiu de ce nu beneficiez de scutirea taxei de prima inmatriculare a unui autovehicul o data la 5 ani,avand in vedere ca trebuie sa-mi adaptez autovehicolul (acceleratie+frana) nefiind capabil sa mai conduc fara adaptare ? Am 32 ani, permis din 1995,am ramas cu handicap in decembrie 2010.Legea e facuta gresit sau incadrarea in handicap a fost facuta gresit ,cui ar trebui sa ma adresez mai departe ? Multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: Cocainaa , utilizator 10:07, 25 Aprilie 2011
In raport de succesiunea de evenimente,posibil ca dvs sa nu fi "atacat"autoritatile in ordinea necesara atestarii situatiei dvs si pentru beneficierea de facilitatea preavzuta de L nr 448/2006
Scutirea taxei de prima inmatriculare se realizeaza de catre autoritatea fiscala ,in raport de concluziile RAR
RAR poate sa noteze in rubrica B a cartii de identitate numai adaptarile tehnice omologate conform prescriptie medicala
Adaptarea tehnica ,trebuie realizata numai prin unitate autorizata ,care emite documentele legale
Abia in baza decizei de incadrare persoana cu handicap si adaptarea tehnica pe autoturism ,solicitati omologarea la RAR care inregistreaza in evidenta RAR existenta de adaptare tehnica ,completeaza rubrica B a cartii de identitate cu existenta de adptare tehnica conform gandicapului
In situatia in care obtineti documentele ,va adresati autoritatii fiscale care dispune scutirea de la prima inmatriculare
Din cate stiu facilitatile se acorda pt persoanele cu handicap grav sau accentuat.In ceea ce priveste adaptarea masinii,exista un precedent la alba iulia cred, conform caruia si masina cu cutie automata a fost recunoscuta ca o adaptabilitate,persoana in cauza nu a mai trebuit sa-si adaptaze masina.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Acte necesare pentru taxa auto, persoane cu handicap Cornelia66 Cornelia66 Va rog frumos daca a-ti putea,spuneti-mi si mie ce acte imi trebuie pentr inscrierea unei masini? am grad de handicap 2,cred ca mi\'ar trebui o alungire la ... (vezi toată discuția)
Taxa auto persoana cu handicap adiraicu adiraicu unchiul meu este persoana cu handicap gradul 1. doreste sa cumpere o masina din strainatate si nu stie daca trebuie sa plateasca taxa de timbru pentru ... (vezi toată discuția)
Inmatriculare masina,persoana cu handicap poroma poroma am auzit un zvon cum ca persoanele cu handicap pot inmatricula masini fara a mai plati taxa de prima inmatriculare si cea pentru timbrul de mediu.e ... (vezi toată discuția)