Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... societatea care a eliberat aceste acte nu a existat?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

societatea care a eliberat aceste acte nu a existat?

Buna ziua

Am primit de la avocata mea
Desi actele depuse de catre familia XXXXXX, facturile si chitantele, evident sunt false, au sustinut in fata instantei ca ei au fost de buna credinta si nu stiau ca societatea nu a fost infiintata legal. Acest lucru, evident, este absurd, deoarece, chiar daca ar fi reala aceasta sustinere, societatea care a eliberat aceste acte nu putea sa prevada numarul Codului fiscal si cel de la ORC pe care-l va primi anul viitor.

Au sustinut ca ei nu au facut nici un fals sa fie cercetati cei care au eliberat acele acte daca vreti sa depuneti denunt penal.

Doamna judecatoare, fata de actele care s-au depus la dosar, a incercat sa le explice ca daca se va formula un denunt penal si vom solicita declararea in fals a actelor folosite de ei, aceasta cauza se suspenda pana la terminarea cercetarilor penale si vor primi, eventual, daca mai raman niste despagubiri peste 3 ani.
Nu inteleg de ce a admis Doamna judecatoare aceste acte false cind se va face contra expertiza Nu trebuia scoase din dosar?
Facturile sint din 2005 dar Firma care a emis aceste facturi sa infintat in 2006
si este inregistrata in lista comertului din 2006
Daca fac un denunti trebuie sa platesc sau cum sa procedezi Va rog unsfat Multumesc
daca faceti plangere penala nu platiti nimic. In instanta declarati ca doriti inscrierea in fals si acesta va reprezenta actul de sesizare al organului de cercetare penala
Este aplicabilart. 271 din legea nr. 31/1990 a societatilor comerciale, republicata:

Se pedepseste cu inchisoare de la unu la 5 ani fondatorul, administratorul, directorul, directorul executiv sau reprezentantul legal al societatii, care:
1. prezinta, cu rea-credinta, in prospectele, rapoartele si comunicarile adresate publicului, date neadevarate asupra constituirii societatii ori asupra conditiilor economice ale acesteia sau ascunde, cu rea-credinta, in tot sau in parte, asemenea date;
2. prezinta, cu rea-credinta, actionarilor/asociatilor o situatie financiara inexacta sau cu date inexacte asupra conditiilor economice ale societatii, in vederea ascunderii situatiei ei reale;
3. refuza sa puna la dispozitie expertilor, in cazurile si in conditiile prevazute la art. 26 si 38, documentele necesare sau ii impiedica, cu rea-credinta, sa indeplineasca insarcinarile primite.
Trebuie sa faceti dovada doar ca familia xxxxxxx a fost de rea credinta.

trebuie sa va inscrieti in fals si plangere penala isi va urma cursul firesc. dosarul nu va suspenda decat daca in cauza penala se va dispune inceperea urmaririi penale.
cum pot sa dovedesc eu ca reclamantii erau de rea credinta
au sustinut in fata instantei ca ei au fost de buna credinta si nu stiau ca societatea nu a fost infiintata legal. au depus facturi pentru investitile facute la un apartament 2 camere in valoare peste 100,000 ron. Societatea are numai un singuri administrator
nici un muncitor cum putea sa faca aceste lucrari la care au ei pretenti

C