Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune

daca unul dintre mostenitori da declaratie ca renunta la mostenire prin declaratie la notar se mai poate razgandi?
puteti reveni asupra deciziei de renuntare doar in termenul de 6 luni de la deces si mai mosteniti, doar daca ceilalti succesori nu au acceptat succesiunea
declaratie de renuntare se face odata cu dezbaterea succesiunii. cota celui care renunta se imparti in mod egal celorlalti mostenitori.
Declaratia de optiune succesorala (acceptare / renuntare) se poate face indiferent de momentul dezbaterii succesiunii, mai precis se poate da declaratia in intervalul celor 6 luni de la deces, pentru a avea siguranta ca a fost exprimata optiunea succesorala, dar succesiunea se poate dezbate oricand.
massimo a scris:

daca unul dintre mostenitori da declaratie ca renunta la mostenire prin declaratie la notar se mai poate razgandi?

Teoretic, da. Practic, nu prea...caci pentru a se putea retracta renuntarea la mostenire sunt necesare doua CONDITII (cam greu de indeplinit).
1. sa nu fi trecut 6 luni de la data mortii celui despre a carui mostenire e vorba.
2. mostenirea sa nu fi fost acceptata intre timp de alti succesori ai defunctului.