Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general combustibilul chelt nedeductibila?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

combustibilul chelt nedeductibila?

Buna seara,
vreau sa fiu sigura ca am inteles bine.
Dc sunt administratorul unei societati care a inchiriat o masina ptr a avea cu ce sa ne deplasam, chelt cu combustibilul nu mai este deductibila?
adica am venit(clasa 7)= 1000 ron
chelt(clasa 6)=500 din care 250 cu combustibilul =>profit= 500 sau 750?
impozitul pe profit este =120?

Multumesc!
Deci cheltuiala cu combustibilul este cheltuială nedeductibilă. Seface diferenţa între venituri şi cheltuieli rezultând baza la care se calculează impozitul pe profit. La această bază se adună cheltuielile cu combustibilul.În urma adunării rezultă baza la care se calculează 16%.
Venituri - 1000RON
Cheltuieli - 500RON
Profit -500 RON
Cheltuieli nedeductibile - 250RON
Baza de calcul 16% - 750RON
Impozit pe profit - 750*16% = 120 RON
multumesc!