Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Impozitarea cheltuielilor cu combustibilul auto ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Impozitarea cheltuielilor cu combustibilul auto nedeductibile, la o microintreprindere

Buna ziua,
Cum inregistram impozitul de 16% pentru cheltuiala nedeductibila cu combustibilul auto? Daca inregistram in contul 635=446, cheltuiala cu impozitul este considerata deductibila sau nedeductibila?Multumesc!Toate cele bune.
Daca societatea indeplineste criteriile pentru a fi incadrata ca microintreprindere, plateste impozitul de 3 %(deocamdata) asupra veniturilor prevazute la art.112^7 Cod Fiscal.
Deductibilitatea cheltuielilor cu combustibilul intervine in calculul impozitului pe profit, adica nu influenteaza impozitul datorat ca microintreprindere.
Insa evidenta cheltuielilor nedeductibile este necesara pentru eventuala incadrare ulterioara a societatii la plata impozitului pe profit.