Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale scrisoare comerciala
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

scrisoare comerciala

Buna ziua, va rog daca ma puteti ajuta cu un model de scrisoare pentru urmatoarea speta:
In urma unor contracte comerciale, partenerii de afaceri au ramas restanti de aproximativ un an cu sume de bani cuprinse intre 45.000-100.000 ron. In urma discutiilor telefonice purtate cu acestia, au promis ca vor actiona pentru redresarea situatiei, dar pana in acest moment, nu s-a trimis nicio suma restanta. As dori sa procedez legal, sens in care doresc sa trimit o scrisoare cu confirmare de primire, iar ulterior, functie de situatie sa intocmesc un proces verbal de conciliere directa.
Multumesc anticipat
Este posibil ca neplatind pana acum sa nu plateasca nici in urma scrisorilor pe care le veti transmite. Puteti apela si la procedura medierii, in conformitate cu legea 202/2010(L. Micii Reforme) care spune ca: ,,Art. 720 ind. 1. - În procesele şi cererile în materie comercială evaluabile în bani, înainte de introducerea cererii de chemare
în judecată, reclamantul va încerca soluţionarea litigiului fie prin
mediere
, fie prin conciliere directă."
Ce ati castiga prin asta? 2 lucruri: 1. Ati indeplini procedura prealabila necesara actionarii in instanta, 2. Daca se va ajunge la un Acord de Mediere, in sensul esalanarii platilor, etc, etc. Acordul de mediere poate fi investit cu formula executorie...
Puteti apela la INFORMAREA GRATUITA in cond. legii si apoi sa actionati in consecinta. Mediatorul ii poate chema direct la mediere fara sa mai fie nevoie de acele scrisori, iar un mediator autorizat il puteti gasi pe paginile www.cmediere.ro in Tabloul mediatorilor.
ContSters202274, utilizator