Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... zilele libere
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

zilele libere

a doua zi de paste , luni, se plateste?
E zi libera prin lege, daca s-a lucrat se plateste ca suplimentara.
Popa Adrian, Contabil
nu s -a lucrat
Daca nu s-a lucrat de ce intrebati daca se plateste?
stiam ca exista si zile libere platite....
1. Conform Codului muncii, art.119, munca suplimentara se compenseaza prin ore libere platite, dupa efectuarea acesteia.
2. Adica se efectueaza munca suplimentara si apoi i se da liber si i se si plateste, in acelasi timp, in conditiile legii.
3. Ce ati spus dvs. nu are legatura cu ce spune Codul muncii. Dvs. ati inteles ca se plateste o zi libera numai pentru ca este libera?