Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Revizuirea unei hotarari definitive
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Revizuirea unei hotarari definitive

Ce conditii sunt, ce se poate obtine in urma revizuirii?
Dacă instanţa încuviinţează cererea de revizuire, ea va schimba, în tot sau în parte, hotărârea atacată, iar în cazul hotărârilor definitive potrivnice va anula cea din urmă hotărâre. Se va face arătare de hotărârea dată în revizuire, în josul originalului hotărârii revizuite (art.327 C.proc.civ.) .
Situatiile in care se poate face revizuirea unei hotarari definitive sant cele prevazute in art. 322 alin. 1 pct. 1-10 Cod. pr. civila. Daca se admite cererea de revizuire, instanta poate schimba in tot sau in parte hotararea atacata.
mai intai se va discuta asupra admisibilitatii cererii si daca va fi admisa in principiu se va discuta pe fondul cererii.