avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 227 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Castigare in parte litigiu de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Castigare in parte litigiu de munca

In primul rand Hristos a Inviat!.. iar intrebarile mele sunt legate de admiterea in parte a actiunii intr-un litigiu de munca. Procesul a durat in jur de 5 luni.
S-a pronuntat acum o luna cu ,,Admite in parte Actiunea,,.
Este ultima parte din proces?
Cat dureaza pana se primeste decizia judecatoreasca? (a trecut o luna de la pronuntare)!!
Daca dupa primirea deciziei, se face executarea silita, cat timp va mai trece pana se va recupera banii datorati de catre fosta firma angajatoare?

Va multumesc anticipat!!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 06:58, 28 Aprilie 2011
dela comunicarea hotaririi curge termenul de recurs de 10 zile.Daca nu se declara recurs, hotarirea care este definitva devine si irevocabila si poate fi pusa in executare silita in termen de 3 ani
andrei_coma a scris:

In primul rand Hristos a Inviat!.. iar intrebarile mele sunt legate de admiterea in parte a actiunii intr-un litigiu de munca. Procesul a durat in jur de 5 luni.
S-a pronuntat acum o luna cu ,,Admite in parte Actiunea,,.
Este ultima parte din proces?
Cat dureaza pana se primeste decizia judecatoreasca? (a trecut o luna de la pronuntare)!!
Daca dupa primirea deciziei, se face executarea silita, cat timp va mai trece pana se va recupera banii datorati de catre fosta firma angajatoare?

Va multumesc anticipat!!


Aveti doua variante :
1. Asteptati sa vedeti daca se declara recurs - termenul este de 10 zile de la data comunicarii hotararii primei instante - si in functie de aceasta :
- daca se declara recurs, acesta se va judeca la Curtea de Apel , urmand ca dupa pronuntarea recursului sa se puna in executare hotararea
- daca nu se declara recurs, hotararea devine irevocabila, caz in care o puteti pune in executare cu ajutorul unui executor judecatoresc.

2. Se poate pune in executare hotararea primei instante, sub riscul intoarcerii executarii silite daca in recurs pierdeti.

3. Pentru punerea in executare a hotararii solicitati ajutorul unui executor judecatoresc sau angajatorul o poate pune in executare de bunavoie.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Hotarare definitiva-executare silita marik0 marik0 Buna ziua si Hristos a inviat! Am o mica nelamurire cu privire la hotararile care pot fi puse in executare (dupa investirea cu formula executorie). Cf art ... (vezi toată discuția)
Angajare inaintea recursului razvantoader92 razvantoader92 Buna ziua! In cadrul unui proces de litigiu de munca (anularea concedierii), sentinta a fost data in favoarea mea, a reclamantului, iar angajatorul a facut ... (vezi toată discuția)
Învestirea cu formulà executorie a hotararii judecatoresti ContSters158160 ContSters158160 Si in cazul unei hotarari judecatoresti in cadrul unui conflict de munca este necesar acest proces de investire cu formula executorie a hotararii ... (vezi toată discuția)