Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Am centrala pe gaz si sunt pus sa platesc caldura din ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Am centrala pe gaz si sunt pus sa platesc caldura din subsol, pe ce baza?

Incepand cu luna aceasta sunt plus sa platesc caldura degajata de tevile ce tranziteaza apartamentul si cea care se pierde in subsol. Astfel mi s-a marit cota parte indiviza de la 3.28 la 5.50. Totodata platesc mai mult cu 10 lei renumeratia administratorului caci renumeratia se raporteaza tot la cota indiviza.
Imi puteti spune va rog care este ordinul/legea precum si algoritmul de calcul conform caruia mi-a crescut cota indiviza. Blocul nu are repartitoare.

Atasat si imagini cu tabelul de cheltuieli:
[ link extern ] /
Legat de tevile comune care trec prin apartamentul dumneavoastra, puteti sa le izolati pentru a nu va mai spune ca beneficiati de aceea caldura.
Tocmai am sunat la FALT si se pare ca e cam abuz. Adica mi s-a zis ca exista un procent de minim 20% din pretul caldurii care se poate stabilii de adunarea generala(nu am participat la ultima adunare insa nu cred ca au discutat de procente) si care se repartizeaza apoi conform cotelor indivize.
Intrebare: am uitat sa intreb care e numarul ordinului/legea, stiti cumva?
george_neagu a scris:

Legat de tevile comune care trec prin apartamentul dumneavoastra, puteti sa le izolati pentru a nu va mai spune ca beneficiati de aceea caldura.

Da insa exista vreo lege sau ordin care sa ma scuteasca de aceasta plata dc le izolez. Dc da care?
Ordinul ANRSC nr.343/2010 , dar nu sunteti scutit de plata caldurii din subsol si din spatiile comune , despre tevile din apartament nu stiu daca e valabila chestia cu izolatia .
elenazan, utilizator
elenazan a scris:

Ordinul ANRSC nr.343/2010 , dar nu sunteti scutit de plata caldurii din subsol si din spatiile comune , despre tevile din apartament nu stiu daca e valabila chestia cu izalatia .

343/2010 se refera la blocurile in care exista repartitoare iar in cel unde stau nu exista deci nu se aplica.