Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Am centrala pe gaz si sunt pus sa platesc caldura din ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Am centrala pe gaz si sunt pus sa platesc caldura din subsol, pe ce baza?

Incepand cu luna aceasta sunt plus sa platesc caldura degajata de tevile ce tranziteaza apartamentul si cea care se pierde in subsol. Astfel mi s-a marit cota parte indiviza de la 3.28 la 5.50. Totodata platesc mai mult cu 10 lei renumeratia administratorului caci renumeratia se raporteaza tot la cota indiviza.
Imi puteti spune va rog care este ordinul/legea precum si algoritmul de calcul conform caruia mi-a crescut cota indiviza. Blocul nu are repartitoare.

Atasat si imagini cu tabelul de cheltuieli:
[ link extern ] /
De unde stii ca cel care locuieste la parter nu a avut temperatura de 24 grade Celsius in casa iar la subsol au fost 11- 12 grade Celsius a.i. transferul termic sa se fi facut dinspre apartament spre subsol(deci celalti proprietari sunt buni de plata?:O).
johnpescar, utilizator
Cine a fost primu oul sau gaina?
Eu zic ca problema pleaca de la sistemul CET care are tevi neizolate cum trebuie sau sa se dea o lege care sa permita locatorilor cu si fara centrale sa plateasca izolarea tevilor astfel incat sa nu mai fie obligati cei fara centrale sa plateasca pierderile.
@doncristiano
Nu am vrut sa va fac aceasta sugestie, dar e bine sa mai ajunga omul si la o concluzie logica singur. Puteti merge la presedinte si comitet si la admin, ale caror atributii includ si propunerea si realizarea de imbunatatiri ale proprietatii comune pentru sporirea gradului de confort si a coeficientului termic al cladirilor.
Astfel se poate face o investitie, ramane de vazut cat de costisitoare, pentru izolarea eficienta a acelor tevi. Astfel nu ar trebui sa mai fie pierderi de transport in subsolul repectiv. Cine ar trebui sa plateasca si cine nu nici nu mai vreau sa ma pronunt.

@johnpescar, nu ma contrazic cu nimeni, doar ofer observatii legate de asoc mea: subsol unde nu exista niciun fel de teava de incalzire, complex nou doar cu CT individuale ... pe iarna temp constanta in subsol 18 grade, deci imi este greu sa cred ca intr-un subsol unde tevile degaja caldura temperatura ar putea fi mai mica de cea unde nu exista nici o sursa
Totul este posibil, sunt diferite situatiile si deaceea nu se poate formula o regula general valabila.:luck: