Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Punctele avertisment si amenda
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Punctele avertisment si amenda

Punctele primite printrun p-v (pentru depasirea vitezei regulamentare...aparat radar)cat timp raman? La cat timp dispar din evidentele Politiei...sau...nu stiu cum sa intreb!!!!
Aceste puncte raman asa, la nesfarsit?
Multumesc!:coffee:
mihnea58 a scris:

Ok, dar tot nu am inteles daca este corect ca prin acelasi p-v sa primiesc si un avertisment (6 puncte) dar si amenda(4 puncte)...doar pt. 75 km/ora...si nici macar nu eram in vreo localitate!!!

Art. 96 din Ordonanta 195/2002 prevede:
(1) Sancţiunile contravenţionale complementare au ca scop înlăturarea unei stări de pericol şi preîntâmpinarea săvârşirii altor fapte interzise de lege şi se aplică prin acelaşi proces-verbal prin care se aplică şi sancţiunea principală a amenzii sau avertismentului.
(2) Sancţiunile contravenţionale complementare sunt următoarele:
a) aplicarea punctelor de penalizare;
b) suspendarea exercitării dreptului de a conduce, pe timp limitat;
c) confiscarea bunurilor destinate săvârşirii contravenţiilor prevăzute în prezenta ordonanţă de urgenţă ori folosite în acest scop;
d) imobilizarea vehiculului;
e) radierea din oficiu a înmatriculării sau înregistrării vehiculului, în cazurile prevăzute la art. 17 alin. (2) şi (4);
f) ridicarea vehiculelor staţionate neregulamentar.
(3) Pentru încălcarea unor norme la regimul circulaţiei, pe lângă sancţiunea principală sau, după caz, una dintre sancţiunile contravenţionale complementare prevăzute la alin. (2) lit. c), d) şi f), în cazurile prevăzute la art. 108 alin. (1) se aplică şi un număr de 2, 3, 4 sau 6 puncte de penalizare.

Amenda si avertismentul nu sunt compatibile. Ori una, ori alta.
Punctele de penalizare se consemneaza pe acelas proces verbal.

In ce articol din lege ati fost incadrat/

Ce autovehicul ati condus? Daca ati condus un autoturism viteza de 75 km/h este regulamentara in afara localitatilor, daca nu exista restrictii locale de viteza.
Daca nu exista asemenea restrictii de viteza contestati procesul verbal in termen de 15 zile la Judecatoria de care apartine locul savarsirii contraventiei.

Succes!!
cioan a scris:

Amenda si avertismentul nu sunt compatibile. Ori una, ori alta.

Multumesc.
Unde este prev. acet lucru, ca amenda si avertismentul nu sunt compatibile ? Ca eu le-am primit pe amandoua!!!
Am condus un Cielo .

Nu prea inteleg ce a scris agentul constatator pe acel p-v: parca, art.108 alin.1 lit.c pct.2, cewva in sensul acesta: Este..ilizibil!
La avertisment mi-a trecut 6 pct. , bifand in acea caseta cu un X, in suma de 6 x 50 = 300, apoi 4 pct. amenda in valoare de 300.
Cam atat!

Multumesc!
mihnea58 a scris:

cioan a scris:

Amenda si avertismentul nu sunt compatibile. Ori una, ori alta.

Multumesc.
Unde este prev. acet lucru, ca amenda si avertismentul nu sunt compatibile ? Ca eu le-am primit pe amandoua!!!
Am condus un Cielo .

Art. 95 din Ordonanta 195/2002 prevede:

(1) Încălcarea dispoziţiilor prezentei ordonanţe de urgenţă, altele decât cele care întrunesc elementele constitutive ale unei infracţiuni, constituie contravenţie şi se sancţionează cu avertisment ori cu amendă ca sancţiune principală şi, după caz, cu una dintre sancţiunile contravenţionale complementare prevăzute la art. 96 alin. (2).
(2) Avertismentul constă în atenţionarea verbală sau scrisă a contravenientului, însoţită de recomandarea de a respecta dispoziţiile legale.
(3) Avertismentul se aplică în cazul în care prin încălcarea normei rutiere nu se pune în pericol siguranţa circulaţiei.
(4) Sancţiunile contravenţionale prevăzute la alin. (1) se stabilesc şi se aplică contravenienţilor, persoane fizice ori juridice.

Pentru un CIELO viteza de 75 km/h este regulamentara in cazul circulatiei in afara localitatilor.
Multumesc f. mult!
Cum pot invoca acest aspect in plangerea care o voi formula? Constituie acest fapt (ca agentul constatator a aplicat si avertisment si amenda) un motiv pentru anularea p-v ?
mihnea58 a scris:

Multumesc f. mult!
Cum pot invoca acest aspect in plangerea care o voi formula? Constituie acest fapt (ca agentul constatator a aplicat si avertisment si amenda) un motiv pentru anularea p-v ?

Punctul forte al contestatiei o constituie faptul ca ati circulat cu viteza sub limita maxima legala. Aceasta in conditiile in care in respectiva nu exista vreo restrictie de viteza reglementata prin indicatoare rutiere.
Va trebui sa solicitati dovada ca ati circulat cu acea viteza (poza radar)
Va trebui sa solicitati verificarea metrologica a aparatului radar din care sa rezulte eroarea aparatului radar, nu numai mentiunea ca aparatul corespunde din punct de vedere metrologic.
Va trebui sa solicitati certificatul prin care se atesta ca respectivul agent a fost instruit sa foloseasca apraratul radar.

Extras din:
Regulament din 04/10/2006 (HG . 1391/2006)
Publicat în Monitorul Oficial, Partea I nr. 876 din 26/10/2006
Modificat cu HG. 56 / 24.01.2007 (MO nr. 64/26.01.2007)

Art. 181. -

(1) În situaţia în care fapta a fost constatată cu ajutorul unui mijloc tehnic certificat sau unui mijloc tehnic omologat şi verificat metrologic, poliţistul rutier încheie un proces-verbal de constatare a contravenţiei, potrivit modelului prevăzut în anexa nr. 1D, după prelucrarea înregistrărilor şi stabilirea identităţii conducătorului de vehicul.

ANEXA Nr. 1D*)

___________

*)Anexa nr. 1D este reprodusă în facsimil.

ROMÂNIA
MINISTERUL ADMINISTRAŢIEI ªI INTERNELOR
_______________________________________

PROCES-VERBAL Seria ______ Nr. _________________

Încheiat astăzi: ziua |__|__| luna |__|__| anul |__|__|__|__| ora |__|__| în localitatea _____________
Agent constatator _________________________________ din __________________________________ constat că:
(grad profesional, nume, prenume) (unitatea)
Dl/Dna. ________________________, CNP |__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|__|, act de ident. |______|
seria |__|__| nr. |__|__|__|__|__|__|, cu domiciliul/reşedinţa în ______________________________________,
str. ________________________ nr. ____, bl. ___, sc. ______, ap. ______, sector/judeţ __________________.
În ziua |__|__| luna |__|__| anul |__|__|__|__| ora |__|__| locul _____________________________ a fost
depistat conducând autovehiculul cu nr. înmatriculare (înregistrare): __________________________________.
Descrierea faptei: ___________________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________________________________________
fiind înregistrat cu ____________________________________________________________________________________
Înregistrarea se păstrează la sediul unităţii 6 luni de la data constatării contravenţiei.
Fapta săvârşită este prevăzută de: art. ______ din ______ şi sancţionată de art. _______ din _________
Stabilesc:
a) |__| AVERTISMENT/|__|* PUNCTE-AMENDÃ, în valoare de __________________ lei;
b) |__|* PUNCTE DE PENALIZARE.
Sancţiunea contravenţională complementară aplicată ___________________________________________________
Contravenientul poate achita în cel mult 2 zile lucrătoare de la data primirii procesului-verbal de
constatare a contravenţiei (conf. ştampilei poştei), jumătate din minimul amenzii prevăzute de lege, adică
suma de _______________ lei.
Contravenientul poate face plângere împotriva procesului-verbal de constatare a contravenţiei în termen
de 15 zile de la data înmânării/comunicării, care se depune la Serviciul poliţiei rutiere _______________.

Agent constatator _________________________________.
(grad profesional, nume, prenume)

ÎNªTIINŢARE DE PLATÃ
Amenda se achită _______________, la casieriile autorităţilor administraţiei publice locale ori ale
altor instituţii publice abilitate să administreze veniturile bugetelor locale sau la ghişeul unic din
punctele de trecere a frontierei de stat a României.
Chitanţa şi copia procesului-verbal se transmit în termen de 15 zile de la comunicarea unităţii din
care face parte agentul constatator.
Plata se poate efectua şi prin instrumente de plată electronice în cadrul Ghişeului virtual de plăţi,
caz în care nu aveţi obligaţia de a face dovada plăţii unităţii din care face parte agentul constatator.
În caz de neplată a obligaţiilor se va trece la executarea silită.

Agent constatator _________________________________
(grad profesional, nume, prenume)

Va trebui sa verificati si, daca este cazul, sa contestati daca toate ruubricile procesului verbal sunt completate si daca sunt cele reale. Necompletarea sau completarea cu date eronate pot constitui motive de declarare nulitatii procesului verbal.

Nu sunt jurist, dar stiu ca pentru o fapta nu poti fi pedepsit de doua ori. Deci pentru fapta Dvs. trebuia sa va dea ori avertisment ORI amenda. Nicidecum nu ambele.
Succes!!!
Tine-ma la curent cu desfasurarea evenimentelor.