Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... pensie intretinere in urma unui accident auto
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

pensie intretinere in urma unui accident auto

Buna ziua,

In cazul unei cereri de majorare a cuantumului pensiei de intretinere datorate in urma unui accident auto, care este suma maxima ce se poate obtine, in conditiile in care debitorul are un venit lunar din agricultura de 60 de lei?

Multumesc!:vishenka:
va imaginati si dvs ca sansele sa fie admisa cererea de majorare sunt minime avand in vedere venitul extrem de mic al persoanei care e obligata la plata acestei pensii.
Cand s-a pronuntat instanta, mai sunteti in termenul cailor de atac?
Regula era:

Firma de asigurari unde a fost incheiata asigurarea RCA pentru masina IMPLICATA IN ACCIDENT , potrivit legii nr.136/1995 si a ordinului CSA in aplicarea art.53 din legea amintita, suporta, toate cheltuielile de spitalizare, medicatie, ingrijiri, etc. ( daune materiale) precum si daunele morale pretinse de virctime si admise de instanta.
Nu stim ce s-a cerut ,iar acum e o incercare fara succes, dat fiind venitul....

Va multumesc pt raspunsuri!

Din pacate accidentul e din anii 80 si nu se poate vorbi de RCA.

Ma gandeam ca totusi se va lua in considerare venitul minim pe economie care acum e 700 de lei.

In prezent pensia de intretinere e de 33 de lei.
feel, utilizator