Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Cod CAEN?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Cod CAEN?

Ce cod CAEN trebuie sa folosesc dac vreau sa deschid un centru de colecatre fier vechi ? :-/
Nu reusesc sa-mi dau seama #-o

Cod CAEN� 5157 – Comertul cu ridicata al deşeurilor şi resturilor include:
Comerţ cu ridicata (cumpărare şi vânzare) al deşeurilor şi resturilor metalice şi nemetalice, precum şi al materialelor pentru reciclare, inclusiv colectarea, sortarea, separarea, demontarea bunurilor uzate cum sunt autoturismele, în scopul obţinerii de piese reutilizabile, (re)ambalarea, depozitarea şi livrarea , dar fără un proces real de transformare.

si

cod CAEN 3710 - Recuperarea deseurilor si resturilor metalice reciclabile

Aceasta clasa include:
- prelucrarea deseurilor, resturilor metalice si a articolelor din metal, in materie prima secundara.
Exemple de procese de transformare mecanica sau chimica sunt:
- strivirea mecanica a deseurilor metalice cum sunt automobilele uzate, masinile de spalat, bicicletele etc., urmata de sortare si separare;
- reducerea mecanica la dimensiuni mai mici a fierariei grele, cum sunt vagoanele de cale ferata;
- fragmentarea deseurilor metalice, a vehiculelor casate etc.;
- alte metode de tratare mecanica, de ex.: taierea, presarea pentru reducerea volumului.
Aceasta clasa exclude:
- fabricarea de metale finite noi sau produse metalice finite noi din materii prime metalice secundare, vezi 27 sau 28;
- santierele pentru demontarea automobilelor, demolarea utilajelor, a calculatoarelor, in scopul obtinerii de piese componente reutilizabile etc., inclusiv comertul cu piese de schimb la mana a doua, vezi 50; 51; si 52.50;
- indepartarea bunurilor uzate, cum sunt frigiderele, pentru a elimina deseurile nocive, vezi 90.

Nicolaie Ciobotaru, Consultant resurse umane
Pentru desfasurarea activitatii de colectare de fier vechi am nevoie de vre-o autorizatie si daca da de unde o pot lua?
Multumesc anticipat
Da, ai nevoie de autorizatie de mediu, mai multe poti afla de la Agentia pentru Protectia Mediului Bucuresti, Directia Autorizari.
Vad ca este vechi subiectul, dar poate mai este cineva interesat. Prima autorizatie de care aveti nevoie este ce la Primaria orasului unde doriti sa deschideti centrul. Dupa care, impreuna cu aceasta autorizatie, cu actele prin care dovediti ca aveti spatiul unde sa desfasurati activitatea, + alte cateva acte se depun la mediu. Iar la final, cu ambele autorizatii depuneti le Prefectura Judetului solicitare de eliberare autorizatie. Cititi putin OUG 16/2001.
as vrea sa stiu care e codul CAEN actual iulie 2012