Forum Discuţii juridice Achiziţii publice SEAP-cumparari directe
Discuție deschisă în Achiziţii publice

SEAP-cumparari directe

Buna ziua,

Va rog ajutati-ma cu o informatie :
- se poate inscrie o contraoferta in cazul unei achizitii directe desfasurata pe SEAP aflata in etapa de deliberare pentru inca 2 zile si pentru care exista deja un ofertant . As putea avea o sansa de atribuire a acelei achizitii initiata dar pentru care nu s-a deliberat ?
Va multumesc !
Buna ziua !
Daca nu a expirat termenul pana la care se pot depune ofertele puteti ( ceea ce e putin probabil data fiind cele precizate in speta ) , daca a expirat , nu .
Buna ziua,

Va multumesc pentru raspuns !
Sansa de a posta contraoferta nu am mai avut-o deoarece ofertantul initial a transmit intre timp acceptul .
Oricum , nu stiu cum ar trebui procedat pentru ca pe SEAP , la cumparari directe ,apare anuntul in care este mentionat si ofertantul . Deci anuntul il posteaza ofertantul, autoritatea contractanta inscrie intentia de cumparare eventual cu anumite cerinte si ofertantul transmite acceptul. Pentru a posta o alta oferta consider ca este nevoie si de sustinerea autoritatii contractante , adica sa-ti acceseze catalogul de produse si sa-ti trimita si tie , cel de-al doilea ofertant , intentia de cumparare . Dar nu cred ca autoritatea contractant mai are obligatia de a consulta si alte oferte pana la momentul deliberarii .
Sincer, pana acum nu m-am confruntat cu o astfel de situatie, dar imi doresc sa stiu daca este posibil sa pot participa la cumparari directe aflate in desfasurare fara am "sustinerea" autoritatii contractante .
De cele mai multe ori aveti nevoie de acea "sustinere" , in cazul achizitiilor directe derulate prin SEAP ...#-o