Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... imposibilitate de a intra in casa
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

imposibilitate de a intra in casa

Buna seara,
Va rog sa-mi dati un sfat in urmatoarea problema:
Tatal meu a decedat, iar apartamentul in care locuia a fost cumparat de fiica mea, anterior decesului, in baza unui contract de vanzare cumparare cu clauza la un birou notarial. Dupa inmormantare, sora mea a incuiat apartamentul si nu vrea sa dea cheia.
Ce sa faca fiica mea? Are dreptul sa sparga usa si sa intre in casa? Poate fi acuzata de violare de domiciliu? Sa faca o plangere la politie ca nu este lasata sa intre in casa? Sora mea refuza sa stea de vorba. Nu stiu ce asteapta.
Mai poate fi vorba de succesiune din moment ce apartamentul este vandut?

sora dvs locuieste acolo, are bunuri in ap?
nicki a scris:

in baza unui contract de vanzare cumparare cu clauza la un birou notarial.

Ce fel de clauza?
Sora mea are locuinta ei, iar lucrurile din apartament sunt ale tatalui nostru.
Clauza de intretinere si abitatie viagera.
spargeti usa si intrati in casa.
nu are sora ce va face.
fata a pierdut cheile si a fost nevoita s-o sparga. posesia sorei dvs n-o tulbura, ca acesta nu locuia in ea...
daca o apucati pe calea instanteti pierdeti bani si muuult timp. cateodata in tara asta, e mai util sa fi reclamat decat reclamant.
(cand chemati un lacatus sa sparga usa, va trebui sa-i aratati actele casei)