avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 811 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... imposibilitate de a intra in casa
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

imposibilitate de a intra in casa

Buna seara,
Va rog sa-mi dati un sfat in urmatoarea problema:
Tatal meu a decedat, iar apartamentul in care locuia a fost cumparat de fiica mea, anterior decesului, in baza unui contract de vanzare cumparare cu clauza la un birou notarial. Dupa inmormantare, sora mea a incuiat apartamentul si nu vrea sa dea cheia.
Ce sa faca fiica mea? Are dreptul sa sparga usa si sa intre in casa? Poate fi acuzata de violare de domiciliu? Sa faca o plangere la politie ca nu este lasata sa intre in casa? Sora mea refuza sa stea de vorba. Nu stiu ce asteapta.
Mai poate fi vorba de succesiune din moment ce apartamentul este vandut?

Cel mai recent răspuns: liamic43 , utilizator 05:21, 30 Aprilie 2011
Succesiunea de impune in situatia in care defunctul a mai detinut si alte bunuri mobile,imobile,conturi bancare,etc
Daca fiica dvs stie ca detine calitatea de unic proprietar al apartamentului,poate contacta persoana specializata care sa actioneze strict asupra butucului de yala de la usa de acces in apartament
nicki a scris:

Buna seara,
Va rog sa-mi dati un sfat in urmatoarea problema:
Tatal meu a decedat, iar apartamentul in care locuia a fost cumparat de fiica mea, anterior decesului, in baza unui contract de vanzare cumparare cu clauza la un birou notarial. Dupa inmormantare, sora mea a incuiat apartamentul si nu vrea sa dea cheia.
Ce sa faca fiica mea? Are dreptul sa sparga usa si sa intre in casa? Poate fi acuzata de violare de domiciliu? Sa faca o plangere la politie ca nu este lasata sa intre in casa? Sora mea refuza sa stea de vorba. Nu stiu ce asteapta.
Mai poate fi vorba de succesiune din moment ce apartamentul este vandut?


Fiica dumneavoastra este proprietara acelui bun imobil, consfintit prin acel contract de vanzare-cumparare! Sora dvs., matusa proprietarei de drept si de fapt a acelui imobil, este in culpa penala pentru ca incalca dreptul de posesie al propietatii!
Sora mea poate deschide actiune pt. anularea contractului?
Sora d-voastra poate cere in instanta nulitatea acestui contract dar trebuie sa dovedeasca de ce o cere-pret de vanzare neserios, lipsa de capacitate de a contracta din partea unuia dintre cei 2 care au facut contractul, mai sunt si alte motive,pe care le v-a putea analiza si spune un avocat, dupa ce va vedea contractul.
Pana atunci insa, pana va fi data o sentinta definitiva, fiica d-voastra este proprietara, cu drepturi depline, asupra apartamentului.
Chemati politia si cu contractul de vanzare-cumparare care sa dovedeasca proprietatea, spargeti usa si intrati.Ati face bine sa faceti un proces verbal care sa arate , ce s-a intamplat si mai ales sa va fereasca de alte abuzuri.Schimbati yala.
Cat timp , fiica d-voastra este proprietar, printr-un contract valabil, ocuparea fara drept a locuintei care apartine fiicei d-voastra, inseamna tulburare de posesie , cu urmarile respectiveConform art.220 Cod Penal
alin.1, ocuparea, in intregime sau in parte, fara drept, a unui imobil aflat in posesia altuia, se pedepseste cu inchisoare de la o luna la 2 ani sau cu amenda.

Alineatul 2 prevede ca daca fapta prevazuta in alin. 1 se savarseste prin violenta sau amenintare ori prin desfiintarea sau stramutarea semnelor de hotar, a unui imobil aflat in posesia altuia, pedeapsa este inchisoarea de la 6 luni la 5 ani.

Daca fapta prevazuta in alin. 2 se savarseste de doua sau mai multe persoane impreuna, pedeapsa este inchisoarea de la unu la 7 ani.

Daca imobilul este in posesia unei persoane private, actiunea penala se pune in miscare la plangerea prealabila a persoanei vatamate. Impacarea partilor inlatura raspunderea penala.
--------------












.




~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

O problema grava nicoleta blendea nicoleta blendea Am cumparat de la cineva un apartament acum 9 ani dar nu am facut actele de vanzare-cumparare.Pe parcursul acestor ani l-am rugat sa -mi faca actele dar nu a ... (vezi toată discuția)
Obstructionare acces in locuinta coproprietate stefan8 stefan8 Buna seara! Puteti sa-mi spuneti, va rog, ce se intampla in cazul in care unul dintre soti ii blocheaza celuilalt, in mod voit, accesul in locuinta detinuta ... (vezi toată discuția)
Tulburare de posesie gesiana gesiana Am cumparat un teren extravilan cu intabulat liber de sarcini extras de carte funciara pus pe rol la Consiliul Popular fara a fi probleme.Terenul era nelucrat ... (vezi toată discuția)