Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general un restaurant se poate aproviziona cu marfa (materie ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

un restaurant se poate aproviziona cu marfa (materie prima) de la hypermarket ?

Buna seara,

Am un restaurant care se mai aprovizioneaza cu materie prima de hypermarket supermarket....(salate, faina, salam...etc..) cu factura.
Dar am aflat acum ca nu are voie...sa cumpere de la aceste magazine, are voie doar de la magazinele comert cu ridicata?....
Cum are voie? :(
invatacel, utilizator
am aceeasi parere cu tine, Gabriela ; la alimentatie publica avem a face cu productie ; poate doar la bauturile nepreparate , vandute ca atare sa fie discutabil dar la ceea ce implica reteta, nu vad aplicabila legea 12
achizitionarea de marfuri sau produse nu sunt materiile prime dar atentie daca cumparati cascaval si l taiati feli ca sa l revideti pe platou E GRAV nu mai e materie prima e marfa transormata in marfa , parerea mea.

EU NU RECOMAND NIMANUI sa cumpere paine din magazin o cumpara de la brutari=producatori comert cu ridicata nu cu amanuntul , idem materii prime este RECOMANDABIL sa cumpere, nu obligatoriu , din DEPOZITE en-gros preturi mult mai mici altfel intervine concurenta neloiala nu se poate ca un depozit sa aiba pret mai mare ca un supermarket-ATENTIE! orice sesizarea inseamna respectarea legii respectiv respectarea cetateanului.
doradragan, utilizator