Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general De unde se poate cumpara marfa?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

De unde se poate cumpara marfa?

Buna ziua, am avut control de la vama si ni s-a spus ca nu se poate vinde marfa cumparata de la Billa, Kaufland etc. Am gasit legea 12/1990 care prevede ca nu pot vinde marfurile achizitionate de la magazine en detail; intrebare mea este de unde stim care sunt acele magazine? Hypermarketul Auchan intra aici? Sunt obligati cei care nu au voie sa vanda produse destinate revanzarii sa mentioneze acest lucru pe factura?
Va multumesc!
Eu cred ca daca vi se emite bon fiscal (chiar daca este insotita de factura) pt produsele cumparate inseamna ca le-ati achizitionat en-detail. Altfel ati primi factura si chitanta. Exceptie fac magazinele cash&carry care nu dau nici bon fsical nici chitanta dar acest lucru este mentionat pe factura lor.
nu sunt obligati, cei care fac fapte de comert au obligatia mai ales in scopul revanzari sa cunoasca legea, a explicat ff bine mai sus cei care vand en-gros emit factura si chitanta sau mentioneaza pe factura achitat, si oricum un magazin ca BILLA, REAL sau cele mentionate mai sus de DVS. daca nu au gestiuni diferite nu pot indeplini conditiile de desfacere en-gros si en-detail.
doradragan, utilizator
cei de la vama au aplicat vreo sanctiune ?
Am scapat fara amenda pentru ca erau doar vreo 2 receptii cu sume mici, majoritatea fiind Metro si Selgros
Multumesc pentru raspunsuri