avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 557 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale infiintare societate comerciala
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

infiintare societate comerciala

Buna ziua,

Doresc sa stiu care sunt pasii de urmat pentru infiintarea unei societati comerciale, ce documente / avizari sunt necesare si care sunt costurile?
De asemenea, as vrea sa stiu daca o firma poate fi deschisa, chiar daca pentru moment nu desfasoara activitate.
Pentru o afacere mica, de familie, este de preferat un PFA sau SC?

Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: george-neagu , moderator 11:01, 3 Mai 2011
catalyna_pavel a scris:

(...)
Pentru o afacere mica, de familie, este de preferat un PFA sau SC?
(...)


Eu recomand PFA (cu variantele II si IF).
Pentru o mica afacere va recomand sa va infiintati o intreprindere individuala. Avantaje: costuri reduse infiintare( pana in 300 ron), contabilitatea in partida simpla, puteti sa angajati terte persoane cu carte de munca. Detalii infiintare aici:
[ link extern ]
Un SRL va costa infiintarea, cu redactarea actelor cu tot in jur de 1000 ron. Detalii infiintare aici: [ link extern ]
eu recomand SRL,
mergeti la Registrul Comertului si aflati ce acte si ce costuri
sau cautati un avocat din zona care sa o infiinteze
Va recomand sa nu o deschideti daca nu incepeti activitatea. Timpul pentru deschiderea srl-ului acum e destul de scurt si o veti deschide numai atunci cand va hotarati sa activati.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

pfa - infiintare yony yony buna, as dori sa stiu mai multe detali despre infiintarea unui PFA : ce acte trebuie,cam cat dureaza infiintarea PFA, firme din brasov care se ocupa de ... (vezi toată discuția)
Pfa, af sau srl? angiii angiii Buna ziua, Doresc sa va cer sfatul in privinta infiintarii unei mici afaceri : cu tigari, bauturi, produse alimentare ambalate. Vreau ca dpv contabil ... (vezi toată discuția)
Pfa sau societate neplatitoare de tva papillon papillon Buna ziua! Va rog mult sa ma ajutati cu niste informatii si sfaturi! As dori sa incep o afacere in domeniul prestarilor de servicii( instalatii electrice). ... (vezi toată discuția)