Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale infiintare societate comerciala
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

infiintare societate comerciala

Buna ziua,

Doresc sa stiu care sunt pasii de urmat pentru infiintarea unei societati comerciale, ce documente / avizari sunt necesare si care sunt costurile?
De asemenea, as vrea sa stiu daca o firma poate fi deschisa, chiar daca pentru moment nu desfasoara activitate.
Pentru o afacere mica, de familie, este de preferat un PFA sau SC?

Va multumesc.
catalyna_pavel a scris:

(...)
Pentru o afacere mica, de familie, este de preferat un PFA sau SC?
(...)

Eu recomand PFA (cu variantele II si IF).
Pentru o mica afacere va recomand sa va infiintati o intreprindere individuala. Avantaje: costuri reduse infiintare( pana in 300 ron), contabilitatea in partida simpla, puteti sa angajati terte persoane cu carte de munca. Detalii infiintare aici:
[ link extern ]
Un SRL va costa infiintarea, cu redactarea actelor cu tot in jur de 1000 ron. Detalii infiintare aici: [ link extern ]
eu recomand SRL,
mergeti la Registrul Comertului si aflati ce acte si ce costuri
sau cautati un avocat din zona care sa o infiinteze
Va recomand sa nu o deschideti daca nu incepeti activitatea. Timpul pentru deschiderea srl-ului acum e destul de scurt si o veti deschide numai atunci cand va hotarati sa activati.