avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general bonuri valorice
Discuție deschisă în Contabilitate în general

bonuri valorice

buna
imi spune si mie cineva cum inregistrez o factura de bonuri valorice de combustibil?
daca inregistrez si factura cu bonuri valorice si bonul de combustibil se dubleaza in contabilitate si cheltuiala si TVA.
multumesc mult
Cel mai recent răspuns: marcelaL , utilizator 19:20, 3 Mai 2011
Faptul ca ati achizitionat bonuri valorice nu este egal cu achizitia de combustibil.
Inregistrati bonurile valorice pe ct 5328 (5328=401), iar plata bonurilor de combustibil cu ct 5328 (401=5328).
Soldul ct 5328 reprezinta valoarea bonurilor valorice existente pe stoc.
da am inteles ca folosesc contul 532 deci nu dublez cheltuiala dar cu TVA deductibil ce fac? pentru ca bonurile valorice primite sunt facturate cu TVA.
Atunci banuiesc ca este vorba de altceva: posibil ca bonurile de carburant sa fie bonuri nefiscale, neputind deduce tva de pe ele.
As zice sa inregistrati bonurile valorice:
% = 401
5328
4426
Iar pe masura primirii bonurilor de carburant nefiscale 6022 = 5328 la valoarea fara tva a acestor bonuri.
dar bonurile de combustibil sunt fiscale de aceea nu stiu cum sa inreg nu am mai avut asemenea cazuri
chiar nu stiu ce sa fac

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Factura bon valoric combustibil bastti bastti Buna ziua Pentru prima data am o factura : Bon valoric combustibil [EDITAT de moderator] 20buc 40.32 valoare 806.40 tva 193.54 total 1000 Va rog frumos sa-mi ... (vezi toată discuția)
Achizitie cu bonuri fiscale, factura emisa ulterior florisp2009 florisp2009 Buna ziua, Va rog sa-mi spuneti care sunt intregistrarile contabile pentru situatia in care se achizitioneaza combustibil (pentru un TAF) pe baza de bonuri ... (vezi toată discuția)
Decontare bonuri benzina petrom adrianadamian2009 adrianadamian2009 Intrebare: In cazul in care o societate comerciala cumpara bonuri de benzina de la PETROM, pe baza de factura, pentru justificarea in contabilitate si ... (vezi toată discuția)