Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Cheltuiala deductibila avocati-amortizarea (pt ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Cheltuiala deductibila avocati-amortizarea (pt autoturisme)

Buna ziua, as dori sa stiu daca e cineva care stie exact, sau si mai bine, si-a dedus efectiv amortizarea pt un autoturism.
Mai exact, sunt avocat stagiar colaborator, si as vrea sa stiu daca, in cazul in care achizitionez un autoturism (cash, fara leasing) pe numele meu (deci nu prin SCA), este posibil sa il amortizez si sa trec amortizarea la cheltuileli deductibile? si daca se poate, atunci care ar fi perioada de amortizare? (eventual si baza legala)

Va multumesc anticipat
Daca proprietarul sunteti dvs. ca persoana fizica, nu puteti sa deduceti cheltuielile de amortizare ale autoturismului.
Dar poti sa o inchiriezi avocatului din tine ;).
Contractul de inchiriere presupune niste obligatii fiscale pentru persoana fizica, proprietar, care inchiriaza bunul respectiv: impozit pe venitul din chirii, contributia la pensii si contributia la sanatate.
Prin contractul de inchiriere, chiriasul nu are dreptul sa amortizeze bunul respectiv.
Chiriasul poate amortiza doar investitiile facute asupra mijlocului fix luat cu chirie.
O solutie ar fi contractul de comodat, prin care chiriasul ar putea sa isi deduca cheltuielile cu reparatiile autoturismului, dar doar atat.
O alta solutie ar fi ca persoana fizica sa vanda autoturismul SCA. In acest caz se poate deduce si amortizarea.
Ana Muntianu, Consultant fiscal
Pai da, dar daca o iau pe avocat, ca profesie liberala, nu e bine? Nu pe societatea unde lucrez, ci pe CIF -ul meu de avocat...
Ba da, daca o cumparati pe CIF-ul dvs. de avocat, puteti sa deduceti amortizarea. Cheltuiala cu amortizarea autoturismului o veti scadea din veniturile realizate pe CIF-ul dvs. de avocat.
Din intrebare intelesesem ca doriti sa o cumparati ca persoana fizica.
Amortizarea autoturismului se inregistreaza lunar pe o perioada cuprinsa intre 4 si 6 ani (Legea 15/1994).
Ana Muntianu, Consultant fiscal