Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Predare permis suspendat in termen de 15 zile
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Predare permis suspendat in termen de 15 zile

Mi-a fost suspendat permisul 30 de zile pentru depasire periculoasa. Am contestat in instanta. La prima infatisare, 01.04.2011, am renuntat la proces. Mi s-a spus sa astept sentinta sa-mi vina acasa si apoi sa merg la politie sa predau permisul. Nu a venit nici pana azi, 03.05.2011, asa ca m-am dus pana la politie. Mi-a zis sa merg pana la tribunal sa iau un certificat de grefa, dar oricum mi-l suspenda pe 60 de zile ca nu m-am dus pana pe 15 aprilie. Dar nu am stiut lucrul acesta! Ce se poate face?! Este asa cum mi-a spus politistul? Chiar mi-l suspenda 60 de zile in loc de 30?! De cand se calculeaza cele 15 zile: de la 01 aprilie sau de la data cand imi va fi comunicata sentinta?!

Multumesc anticipat pentru raspuns!
edward_eeu, utilizator
Din cate stiu calculul se ia in considerare data la care vi s-a comunicat sentinta definitiva si irevocabila.
Adrian.Tudor a scris:

Din cate stiu calculul se ia in considerare data la care vi s-a comunicat sentinta definitiva si irevocabila.

Din pacate mi-a fost suspendat permisul azi (06.05.2011) pentru 60 de zile pe baza OUG 195/2002 art. 118, punct. 4 si 5. Nu stiu ce sa mai fac. Mai jos scriu cele doua puncte din OUG:

(4) In termen de 15 zile de la data ramanerii definitive si irevocabile a hotararii judecatoresti prin care instanta a respins plangerea impotriva procesului-verbal de constatare a contraventiei, contravenientul este obligat sa se prezinte la serviciul politiei rutiere care il are in evidenta pentru a preda permisul de conducere.
(5) Neprezentarea contravenientului in termenul prevazut la alin. (4), in mod nejustificat, atrage majorarea cu 30 de zile a duratei de suspendare a exercitarii dreptului de a conduce.
Legea 202/2010 a modificat disp.art 118 si 120 din Oug.195/2002, astfel ca trebuia sa predati permisul in 15 zile de la data pronuntarii (01.04.2011)impreuna cu un certificat de grefa eliberat de catre instanta, aceea fiind data ramanerii definitive si irevocabile a hotararii judecatoresti.
Potrivit art 120 modificat:
(1) Procesul-verbal neatacat in termen de 15 zile de la data comunicarii acestuia, precum si, dupa caz, hotararea judecatoreasca prin care s-a solutionat plangerea constituie titluri executorii, fara vreo alta formalitate.
Aceeasi lege a modificat si dispozitiile de mai jos , astfel ca hotararile definitive si irevocabile nu se mai comunica.
Art. XVII. - Articolul III din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 212/2008 pentru modificarea si completarea Legii nr. 146/1997 privind taxele judiciare de timbru, publicata in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 837 din 12 decembrie 2008, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 276/2009, se abroga.

Pentru reducerea perioadei de suspendare a permisului, lecturati aici conditiile:
www.avocatnet.ro/content/art...

simonette12 a scris:

Pentru reducerea perioadei de suspendare a permisului, lecturati aici conditiile:
www.avocatnet.ro/content/art...

Din pacate nu pot sa reduc perioada de 60 de zile la 30 pentru ca la punctul a) se spune ca nu se poate reduce daca perioada de suspendare a fost majorata, conform legii;

Deci voi avea de stat acasa 60 de zile... Nu am stiu asta si cred ca ar fi trebuit sa scrie undeva vizibil sau sa ma anunte cineva... :(
Am fost nevoit sa stau acasa 60 si abia apoi am primit permisul... :(