Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Modificare casa ipotecata
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Modificare casa ipotecata

Pentru contractarea unui credit am ipotecat casa proprietate personala. In prezent doresc sa modific casa prin extindere si modernizare (vreau sa construiesc inca 2 camere la parter si sa o mansardez).
Pot sa fac acest lucru fara instiintarea sau acordul bancii? Este posibila obtinerea autorizatiei de modernizare a casei, avand in vedere ca este ipotecata? Va multumesc!
da.. eu cred ca puteti face aceste modificari si fara acordul bancii.. si in definitiv de ce nu si-ar da acordul? doar aduceti o plus valoare imobilului ipotecat
buna ziua,
v-as recomanda sa mai cititi inca o data contractul de ipoteca in special paragraful in care sunt stipulate obligatiile partilor.
opinia mea este ca va trebuie acordul bancii intrucat prin aceasta investitie mariti pretul casei.
eu stiu ca intr-un contract de ipoteca banca are grija sa prevada in ce conditii debitorul poate face modificari.imbunatatiri/consolidari la imobilul ipotecat. De regula se prevede obligatia debitorului sa ia acordul bancii. Acest acord scris este cerut de primarie la obtinerea autorizatiei de construire.