avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 211 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... tatal biologic sau tatal care il creste
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

tatal biologic sau tatal care il creste

Buna ziua,

Problema mea este urmatoarea, eu si prietena mea suntem impreuna de aproape doi ani, ea are un copil de doi ani jumate.Deocamdata nu avem posibilitatea sa ne casatorim,eu lucrez in strainatate si ea inca sta cu mama ei,dar de fiecare data cand suntem impreuna suntem ca si o familie si am dori probabil anul viitor sa ne casatorim. Tatal biologic al copilului nu a vrut sa recunoasca copilul nici o clipa,iar prietena mea nu a avut nici o pretentie de la el,nici pensie alimentara nimic,pur si simplu nu a vrut sa mai aibe nici o legatura cu el. Totul a fost bine pana cand am aflat ca e casatorit si actuala lui sotie e infertila,deci nu poate sa aiba copii. In situatia asta am auzit de la niste cunostinte comune ca ar vrea sa ii ia copilul prietenei mele. Intrebarea mea este daca legal poate sa faca ceva,dupa doi ani jumate de la nasterea copilului. Si as mai vrea sa stiu daca legal pot sa trec copilul pe numele meu, nefiind casatoriti , actualmente find pe numele mamei iar la tata este trecut liniuta in certificatul de nastere.Poate asa tatal biologic va avea mai putine sanse de reusita.

va multumesc.
Cel mai recent răspuns: DanDaniel , utilizator 22:26, 3 Mai 2011
Numai in cazul cand tatal biologic introduce o actiune in "tagada si determinarea partenitati". Dar este o problema prin nerecunoastere la nastere a copilului il va taxa instanta prin aceea ca ii va incredinta copilul mamei si oricum veti fi o familie.. Succes.=D>
Pe tatal biologic il asteapta un drum lung si costisitor financiar si fara un rezultat scontat pentru el..B-)
tatal biologic il poate recunoaste si acum sau s-o actioneze in judecata pe mama pt stabilirea paternitatii.
il puteti recunoaste dvs in locul tatalui biologic, insa oricine interesat (cel mai probabil tatal biologic) poate contesta recunoasterea in instanta. dpdv corect, legal.. ar fi sa-l adoptati , daca doriti

chiar daca tatal biologic isi recunoaste copilul, in niciun caz nu va obtine incredintarea lui. va plati pensie in schimb, iar copilul il va mosteni candva
danico83 a scris:

Buna ziua,

Problema mea este urmatoarea, eu si prietena mea suntem impreuna de aproape doi ani, ea are un copil de doi ani jumate.Deocamdata nu avem posibilitatea sa ne casatorim,eu lucrez in strainatate si ea inca sta cu mama ei,dar de fiecare data cand suntem impreuna suntem ca si o familie si am dori probabil anul viitor sa ne casatorim. Tatal biologic al copilului nu a vrut sa recunoasca copilul nici o clipa,iar prietena mea nu a avut nici o pretentie de la el,nici pensie alimentara nimic,pur si simplu nu a vrut sa mai aibe nici o legatura cu el. Totul a fost bine pana cand am aflat ca e casatorit si actuala lui sotie e infertila,deci nu poate sa aiba copii. In situatia asta am auzit de la niste cunostinte comune ca ar vrea sa ii ia copilul prietenei mele. Intrebarea mea este daca legal poate sa faca ceva,dupa doi ani jumate de la nasterea copilului. Si as mai vrea sa stiu daca legal pot sa trec copilul pe numele meu, nefiind casatoriti , actualmente find pe numele mamei iar la tata este trecut liniuta in certificatul de nastere.Poate asa tatal biologic va avea mai putine sanse de reusita.

va multumesc.



Nu mai taraganati treaba. Casatoriti-va la starea civila, nu dureaza mult si apoi adoptati copilul sotiei. Dupa aia, tatal biologic nu mai poate face nimic...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Nume copil dupa casatorie Cornelia G Cornelia G Daca un barbat se casatoreste cu o femeie care are un copil,copilul trece automat si el pe numele barbatului dupa cununie?Daca nu care sunt posibilitatile de a ... (vezi toată discuția)
Recunoastere nou nascut din afara casatoriei capucino capucino BUna seara,sapt trecuta o prietena a nascut un bebe anterior pronuntarii actiunii de divort de sot . Problema este ca bebe nu este copilul sotului prietenei ... (vezi toată discuția)
Stabilirea paternitatii - mai complicat dana242000 dana242000 Buna ziua, sunt noua pe acest forum si as vrea sa va adresez o intrebare: sunt in plin proces de divort si custodie cu sotul - in urma casatoriei a ... (vezi toată discuția)