Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Recunoastere nou nascut din afara casatoriei
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Recunoastere nou nascut din afara casatoriei

BUna seara,sapt trecuta o prietena a nascut un bebe anterior pronuntarii actiunii de divort de sot . Problema este ca bebe nu este copilul sotului prietenei ci a unui alt domn. Pe certificatul de nastere al bebelui figureaza numele fostului sot al prietenei, intrucat doamna nu are inca buletinul schimbat datorita lipsei sentintei de divort..
Stiti cumva care este procedura pentru modificarea numelui de familie a bebelui si luarea numelui tatalui biologic? ajunge sa ca tatal biologic sa dea o declaratie la notar iar la serviciul de stare civila sa se corecteze certificatul de nasteere a bebelui ori trebuie mers in instanta?
Nu e nimic de corectat, copilul nascut sau conceput in timpul casatoriei, il are ca tata pe sotul mamei sale. In instanta se rezolva problema asta, unul din ei ( mama, tatal biologic sau fostul sot)va tagadui paternitatea.
Daca tatal biologic va fi cel ce va tagadui paternitatea, se va stabili filiatia in acelasi proces.
Daca actioneaza mama sau fostul sot, dupa ce veti ( vor) rezolva cu tagada, tatal biologic il va recunoaste la starea civila si ii vor declara impreuna numele.
gi-jane2, moderator